W związku z nadchodzącą do Polski falą upałów, należy przygotować się na zagrożenie. Osoby starsze, chore oraz dzieci powinny ograniczyć przebywanie na powietrzu do niezbędnego minimum. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje dla całego kraju od jutra, 3 lipca do środy 8 lipca, temperatury w cieniu powyżej 30 oC. Dla większości województw przewiduje 2. i 3. stopień zagrożenia.

Od piątku 3 lipca, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie prognozuje falę upałów w całej Polsce. Tego dnia na zachodzie kraju temperatura może wynieść 30°C. W kolejnych dniach będzie jeszcze wyższa i osiągnie od 30°C do 34°C. Jedynie nad morzem temperatura nie przekroczy 28°C. Należy pamiętać, że podawane wartości odnoszą się do temperatury w cieniu. W słońcu będzie jeszcze cieplej.

Wzrost temperatury powietrza znacząco wpływa na zwiększenie ryzyka odwodnienia i przegrzania organizmu. Upał może spowodować udar słoneczny lub cieplny. Dlatego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć takich objawów jak: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu – są to pierwsze objawy udaru.

Szczególnie narażani na negatywny wpływ tak wysokiej temperatury są osoby chore, starsze oraz dzieci. Należy także zadbać o zwierzęta u których również może dojść do przegrzania organizmu. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawić dzieci oraz zwierząt w zaparkowanym na słońcu samochodzie. W krótkim czasie temperatura w pojeździe może osiągnąć nawet 50°C.

Warto wiedzieć, że w ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi w południe. Dlatego, jeżeli musimy wyjść z domu najlepiej zrobić to w godzinach porannych.

Pamiętajmy więc, aby w upalne dni:

  • odpowiednio nawadniać organizm;
  • ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu – może to doprowadzić organizm do przegrzania;
  • zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom i osobom starszym, które w upał nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.

Pamiętajmy również, aby szukając ochłody podczas kąpieli, bezwzględnie korzystać z bezpiecznych, strzeżonych kąpielisk. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu i zwracać baczną uwagę na dzieci – w tym roku utonęło już 90 osób.

Czytaj także: Poradnik RCB – Jak przygotować się na upał?