Uwaga! 1/10  rano wojsko przetransportuje niewybuch z Zalewu Szczecińskiego na morze, przez Świnoujście. Słuchaj komunikatów, nie zbliżaj się do  Świny na 750 m.

SMS o takiej treści został dziś przesłany do osób przebywających na terenie powiatu Świnoujście. Alert RCB został uruchomiony w związku z wydobyciem niewybuchu z Zalewu Szczecińskiego.

Po raz kolejny, podczas prac nad pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście, znaleziono niebezpieczne ładunki. Ich wydobycie i neutralizację  zaplanowano na wtorek, 1 października. Akcję przeprowadzą marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Niebezpieczne obiekty sklasyfikowano jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV oraz brytyjską bombę głębinową typu Mk-XIII. Operacja zostanie przeprowadzona analogicznie do tych z 14 lipca i 12 sierpnia. Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Prace rozpoczną się we wtorek, we wczesnych godzinach porannych.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej.

Z utrudnieniami muszą liczyć się także mieszkańcy Świnoujścia i użytkownicy przeprawy promowej. Prezydent Miasta Świnoujście zarządził ewakuację dla osób przebywających w strefie 200 metrów od środka toru wodnego. Ewentualna ewakuacja zostanie przeprowadzona 1 października w godzinach  09.00 – 09.30. Mieszkańcy będą mogli wrócić do domów po opuszczeniu toru wodnego przez okręt.

Strefa otwartej przestrzeni to kolejne 550 metrów, licząc od granicy strefy bezwzględnej (200 metrów). W tej strefie obowiązuje zakaz przebywania na otwartej przestrzeni.  Mieszkańcy znajdujący się w tej strefie są zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania/przebywania,  nie zbliżania się do okien, niewychodzenia na balkony i tarasy oraz na zewnątrz budynku.