Zmiany klimatu powodują, że w Polsce zjawiska ekstremalne będą występowały najprawdopodobniej z większą częstotliwością i będą obejmowały coraz większe obszary kraju. Już teraz gwałtowne burze, wichury, powodzie stają się coraz bardziej powszechne. Alert RCB ostrzega przed nimi. SMS-y z ostrzeżeniami dostają nie tylko dorośli, ale również i dzieci. „Warto porozmawiać z najmłodszymi o Alercie RCB. O tym, w jaki sposób należy na niego zareagować” – apeluje dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Pomóc w tym może specjalnie przygotowany 30 sekundowa animacja – „Masz moc superbohatera”. To opowieść o bawiących się dzieciach, które otrzymały ostrzeżenie na swój telefon komórkowy. Chcemy uświadomić najmłodszym, że Alert RCB nie jest kolejną wiadomością, których codziennie otrzymują setki. Staramy się ich uczulić na to, żeby spokojnie przeczytali ostrzeżenie i zastosowali się do informacji w nim zawartych oraz przekazali tę wiadomość koleżankom i kolegom. Animacje edukacyjne dotyczące Alertu RCB można znaleźć na naszej stronie internetowej (www.rcb.gov.pl) oraz na naszych kanałach w mediach społecznościowych.

Dyrektor Marek Kubiak apeluje również do rodziców, żeby, zwłaszcza przed wakacjami, porozmawiali z dziećmi o zagrożeniach wynikających z zagrożeń pogodowych. O tym, jak się zachować podczas burzy czy wichury. RCB przygotowało specjalne scenariusze lekcji do wykorzystania przez nauczycieli – mogą być też wskazówką dla rodziców. Każdy rodzic może ze strony internetowej pobrać scenariusz zajęć wraz z infografikami dotyczącymi prawidłowego zachowania się w trakcie występowania danego zagrożenia, żeby lepiej wytłumaczyć dziecku jak prawidłowo na nie zareagować.