W poniedziałek rano, 25 listopada zostanie przeprowadzona akcja podjęcia niewybuchów z czasu II wojny światowej (brytyjska, lotnicza mina morska typu Mark VI). Obiekt znajduje się na torze wodnym Szczecin-Świnoujście na głębokościach  12,5 metra. Jego podjęcie, a następnie transport na poligon morski w celu neutralizacji jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców Świnoujścia oraz przebywających tam gości. Dlatego, aby poinformować wszystkie osoby znajdujące się w niebezpiecznym rejonie, został uruchomiony Alert RCB.

Do mieszkańców oraz osób przebywających na terenie powiatu Świnoujście, w niedzielę został wysłany SMS o treści:

Uwaga! 25/11  rano wojsko przetransportuje niewybuch z Zalewu Szczecińskiego na morze, przez Świnoujście. Słuchaj komunikatów, nie zbliżaj się do  Świny na 750 m.

Do akcji zaangażowana zostanie załoga Niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Prace rozpoczną się w poniedziałek, we wczesnych godzinach porannych.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej. Z utrudnieniami muszą liczyć się także mieszkańcy Świnoujścia i użytkownicy przeprawy promowej.

Prezydent  Świnoujścia zarządził ewakuację dla osób  znajdujących się w budynku nr 25 przy ulicy Karsiborskiej. Ewakuacja zostanie przeprowadzona 25 listopada br. w godzinach 6.35 – 7.15. Osoby, które w tym czasie będą znajdowały się w strefie otwartej przestrzeni (do 550 metrów od nabrzeża) są zobowiązane do pozostania w miejscu zamieszkania, w budynkach. Nie należy także zbliżać się do okien, wychodzić  na balkony i tarasy oraz na zewnątrz budynków.