W poniedziałek rano, 12 sierpnia zostanie przeprowadzona akcja podjęcia niewybuchów z czasu II wojny światowej (brytyjska, lotnicza mina morska typu Mark VI oraz niemiecka bomba głębinowa typu DM). Obiekty znajdują się na torze wodnym Szczecin-Świnoujście na głębokościach 6 i 12 metrów. Ich podjęcie, a następnie transport na poligon morski w celu neutralizacji jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców Świnoujścia i wypoczywających tam gości. Dlatego, aby poinformować wszystkie osoby znajdujące się w niebezpiecznym rejonie, został uruchomiony Alert RCB.

Do mieszkańców oraz osób przebywających na terenie powiatu Świnoujście, w niedzielę został wysłany SMS o treści:

Uwaga! 12/08  rano wojsko przetransportuje niewybuch z Zalewu Szczecińskiego na morze, przez Świnoujście. Słuchaj komunikatów, nie zbliżaj się do  Świny na 750 m.

Podniesienie niewybuchów planowane jest  około godz. 5.00 i potrwa około 3 godzin. Transport ładunków rozpocznie się około godz. 8.00. Plan przewiduje, że około godz. 9.30 okręt z ładunkiem wypłynie z rejonu Świnoujścia na bezpieczną odległość.

Na czas transportu min kanałem, w związku z zagrożeniem zdrowia i życia, Prezydent Miasta Świnoujście zarządził ewakuację dla osób przebywających w strefie, której zewnętrzna granica obejmuje teren do 200 metrów od osi toru wodnego.

Osoby znajdujące się w strefie , która obejmuje teren do 750 metrów od kanału, zobowiązano  do pozostania w miejscu zamieszkania, nie zbliżania się do okien, nie przebywania na balkonach i tarasach. Nie wolno im także przebywać poza budynkami. Dotyczy to również korzystających z punktów handlowych, gastronomicznych i usługowych znajdujących się w strefie.

W godzinach 8.00-10.00 obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego, tj. w pobliżu do wejścia na plażę Aleją Interferie oraz na falochrony zachodni i środkowy.

 Na czas wydobycia oraz transportu min poza główki portu w Świnoujściu będzie obowiązywał całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruch wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim. Zostanie także wstrzymane kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach oraz  ruch pociągów.

Operację neutralizacji przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowana zostanie także załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.