Osoby przebywające w powiecie Świnoujście w związku z planowaną operacją neutralizacji niewybuchu z II wojny światowej – bomby lotniczej „Tallboy” – zalegającej w wodach Kanału Piastowskiego otrzymali dziś na swoje telefony komórkowe następujący komunikat:

Uwaga! 12-16.10 w godz. 7.00-17.00 akcja neutralizacji niewybuchu na Kanale Piastowskim. Stosuj się do komunikatów. Nie zbliżaj się do rz. Świny na 3000 m.

Akcja usuwania niewybuchu rozpocznie się w poniedziałek rano. Zaplanowana jest na 5 dni. Ponad 750 osób zostanie ewakuowanych, są to mieszkańcy wysp Karsibór oraz Ognicy na wyspie Wolin. Ewakuacja rozpocznie się około godziny 6:00.

Codziennie podczas trwania operacji ruch w Świnoujściu będzie ograniczony. Nieczynna będzie między innymi przeprawa promowa Centrum, nie wolno będzie przebywać w wodzie, a w godzinach 9.00 – 17.00 zamknięty będzie też most na wyspę Karsibór. Dostępna będzie jedynie przeprawa Warszów. Kierowcy, jadący z Niemiec, którzy przeprawę Centrum traktują jako tranzytową w głąb kraju, powinni w tym czasie kierować się na najbliższe przejścia Kołbaskowo – Pommellen oraz Lubieszyn – Linken.

W promieniu 3 kilometrów od miejsca zalegania niewybuchu podczas trwania akcji  wprowadzony zostanie także zakaz ruchu wszelkich jednostek pływających.