Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa st. bryg. Marek Kubiak odebrał dziś z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominację na stopień nadbrygadiera. Uroczystość odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie, podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka 2017.

Strażacy to ci, na których patrzy się z szacunkiem, na których patrzy się z podziwem. Strażak to wzór, strażak to człowiek godny zaufania, strażak to ktoś, kogo się podziwia za bohaterstwo, za odwagę. Strażak to ktoś, kto często widzi też i łzy wdzięczności. Dziękuję za tę służbę i też w imieniu Rzeczpospolitej proszę o jeszcze. Ta służba jest wzorowa, ale – jak mówiłem do panów generałów i do tych, których przed momentem miałem zaszczyt odznaczyć – przecież zawsze może być jeszcze lepiej, nawet jeżeli jest wzorowa

– powiedział w czasie uroczystości prezydent Duda.

Nadbrygadier Marek Kubiak znalazł się w gronie pięciu awansowanych na pierwszy stopień generalski oficerów Państwowej Straży Pożarnej.


Nadbrygadier Marek Kubiak urodził się 2 lutego 1964 roku w Turku. Ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. W latach 2006-2007 był Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim PSP, a w okresie 2007-2008 pełnił służbę jako Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Od 17 grudnia 2015 roku jest dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jest specjalistą w zakresie planowania operacyjnego i ratownictwa. Dowodził wieloma akcjami ratowniczo – gaśniczymi. Za kierowanie akcją gaszenia pożaru Elektrowni Pątnów w Koninie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Wyższego Kursu Obronnego na Wydziale Strategiczno – Obronnym Akademii Obrony Narodowej. Studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył również wiele kursów: ratownictwa chemicznego, ratownictwa ekologicznego, płetwonurka III i II stopnia. Posiada także uprawnienia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Nauczyciel, działacz samorządu powiatowego, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

zdjęcia Rafał Kaczmarek

10m

11m

1-234781-23480