Wieczorem i w nocy (23.09/24.09) prognozowany jest bardzo silny wiatr na południu Polski. Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najbardziej wiać będzie:

  • od godziny 20.00 w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego (na terenach położonych na południe od pow. legnickiego, wrocławskiego, opolskiego);
  • od godziny 23.00 na podgórskich terenach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego (na południe od linii Jastrzębie Zdrój – Myślenice – Krosno)

Dla tych terenów wydano ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia. Dla tych województw uruchomiono #AlertRCB, co oznacza, że każda osoba przebywająca na tym terenie otrzyma na telefon komórkowy SMS-a z komunikatem ostrzegającym przed silnym wiatrem.

W województwach dolnośląskim i opolskim spodziewany jest wiatr o prędkości do 100 km/h, a w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim do 115 km/h. IMGW szacuje, że bardzo silny wiatr będzie się utrzymywał około 8 godzin.

Przypominamy, że od lipca tego roku trwa pilotaż #AlertRCB, dlatego SMS-a dostaną osoby przebywające na terenie całych województw, a nie tylko najbardziej, położonych na południu, zagrożonych powiatów.

Więcej o #AlertRCB i o tym jak zachować się podczas wichury (infografiki)

https://rcb.gov.pl/alertrcb/