Dzisiaj (25 maja) burze będą występowały głównie we wschodniej połowie kraju, lokalnie na południu i w centrum. Nadal mogą im towarzyszyć intensywne opady deszczu, miejscami do 40 mm. Należy spodziewać się również gradu.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z Wojewódzkim Centrami Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację.
OSTRZEŻENIA IMGW:
-
meteorologiczne drugiego stopnia (w skali trzystopniowej) – o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem w woj. opolskim, którym towarzyszyć może maksymalny opad deszczu do 60 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h;
-
meteorologiczne pierwszego stopnia –o możliwości wystąpienia burz z gradem w woj. podkarpackim, mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim (opad do 40 mm, porywy wiatru do 75-80 km/h), łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim (subregion koński) małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim (opad do 30 mm, porywy wiatru do 70 km/h);
-
hydrologiczne trzeciego stopnia – na ujściowym odcinku Wisły (pomorskie) prognozowane jest wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych;
-
hydrologiczne drugiego stopnia – w woj. opolskim, dolnośląskim i lubuskim prognozowane są gwałtowne, krótkotrwałe wzrosty poziomów wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.
SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH
-
dolnośląskie – Podtopienia budynków w gminach Świerzawa i Zagrodno oraz w m. Złotoryja. W Biegoszowie (pow. złotoryjski) po podtopieniach sięgających 2 m około 100 mieszkańców ewakuowało się do rodzin i znajomych. Dzisiaj powrócili do swoich domów. Uszkodzeniu uległ most na miejscowym dopływie Kaczawy. Woda z przydomowych studni, które zostały zalane, jest niezdatna do picia.
-
opolskie – Gwałtownym burzom towarzyszył intensywny opad deszczu, skutkujący podtopieniami budynków i zalaniami dróg oraz powalonymi drzewami. W m. Jarnołtówek zerwany został dach z budynku mieszkalnego. Silne porywy wiatru uszkodziły linie energetyczne. Bez dostaw prądu było 1450 odbiorców w rejonach Nysa i Kluczbork. Awarie usunięto. W wyniku podmycia powstała wyrwa w jezdni w m. Nysa (w ciągu DK – 46).
-
lubuskie – w związku przejściem gwałtownych burz z opadami deszczu i gradu odnotowano straty w rolnictwie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że największe powstały w powiecie słubickim (gmina Ośno Lubuskie) ok. 1000 ha upraw, 8-10 tyś. m3 drzew. Państwowa Straż Pożarna interweniowała w 39 zdarzeniach, głównie wypompowywano wodę z zalanych piwnic i wiatrołomów. Ok. 1760 odbiorców pozbawionych było prądu. Wszystkie uszkodzenia i awarie energetyczne zostały naprawione.
-
łódzkie – Doszło do pożaru w czterech budynkach, a z jednego zerwany został dach. W kulminacyjnym momencie bez dostaw energii elektrycznej było około 7748 odbiorców, nadal pozostaje 200. Usuwanie awarii może potrwać do godzin południowych. Odnotowano 48 interwencji PSP. Działania głównie polegały na wypompowywaniu wody z piwnic budynków mieszkalnych i gospodarczych lub usuwaniu połamanych drzew.
-
wielkopolska – W pow. słupeckim, gnieźnieńskim, ostrowskim po burzach odnotowano 100 zdarzeń, m.in.: wypompowywania wody, usuwanie powalonych drzew, zabezpieczanie 9 uszkodzonych dachów. W Pleszewie nie działa miejska przepompownia. W kulminacyjnym momencie uszkodzonych było ponad 1000 stacji Ś/N, nadal pozostaje ok. 20. W pow. gnieźnieńskim bez prądu obecnie jest około 4 375 odbiorców. Powołano powiatowe i gminne sztaby kryzysowe.
-
pomorskie – W wyniku krótkotrwałych ulewnych opadów deszczu PSP interweniowała około 103 razy. Większość zdarzeń miała miejsce na terenie powiatów kartuskiego i wejherowskiego. Dotyczyły głównie odpompowywania wody z zalanych piwnic na posesjach i w budynkach.
-
kujawsko–pomorskie – PSP odnotowała 56 zdarzeń związanych z silnym wiatrem (połamane konary drzew, powalone około 3 słupy energetyczne) oraz 28 pompowań wody z zalanych budynków. Zdarzenia te nie stwarzały zagrożenia dla ludności.
-
śląskie – Burze przechodzące nad województwem nie spowodowały istotnych zdarzeń w działaniu infrastruktury województwa. Odnotowano kilka awarii, które były usuwane na bieżąco. Działania PSP polegały głównie na wypompowywaniu wody z piwnic.