Dziś (24 maja) burze występowały od Śląska i Małopolski po Pomorze. W niektórych miejscach przechodziły wielokrotnie, co powodowało duże ilości opadów. Największe opady, około 40-45 mm, zanotowano w Sieradzu i Ostrowie Wielkopolskim. W wielu miejscach zjawisku towarzyszył grad, którego wielkość sięgała do 3 cm, a lokalnie nawet do 5 cm.

Strefa burz bardzo powoli przemieszcza się na wschód. Najbardziej zagrożone intensywnym deszczem pozostają województwa: wielkopolskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Opady sięgać będą do 40 mm, ale w wyniku kilkugodzinnej akumulacji mogą wynieść 50-60 mm. Dodatkowo strefa nowych burz oraz intensywnego deszczu pojawiła się na zachodzie Dolnego Śląska. Opady mogą w ich wyniku sięgać do 20 mm, lokalnie 30 mm.

OSTRZEŻENIA IMGW

  • meteorologiczne drugiego stopnia (w trzystopniowej skali)o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem w woj. dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim i pomorskim, którym towarzyszyć może maksymalny opad deszczu do 60 mm (dolnośląskie) oraz porywy wiatru do 100 km/h;
  • meteorologiczne pierwszego stopnia – o możliwości wystąpienia burz z gradem w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim (powiat elbląski), kujawsko-pomorskim, mazowieckim (część północna i zachodnia), łódzkim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim i małopolskim (maksymalny opad do 40 mm, porywy wiatru do 90 km/h).
  • hydrologiczne trzeciego stopnia– na ujściowym odcinku Wisły oraz w rejonie Tczewa (pomorskie) prognozowane jest wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych;
  • hydrologiczne drugiego stopnia – w woj. lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim, prognozowany jest gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH

  • dolnośląskie – doszło do podtopień budynków w m. Złotoryja oraz gminach: Świerzawa i Zagrodno. W miejscowości Biegoszów (gm. Świerzawa) ewakuowano dwie osoby oraz około 100 dokonało samoewakuacji. Na miejscu znajdują się służby i lokalne władze. Uszkodzony został most na miejscowej rzece (dopływ Kaczawy). Zalane zostały przydomowe studnie wody pitnej.
  • opolskie – gwałtownym burzom towarzyszył intensywny opad deszczu skutkujący w powiecie nyskim licznymi podtopieniami budynków i piwnic oraz powalonymi drzewami. W m. Jarnołtówek zerwany został dach z budynku mieszkalnego. Silne porywy wiatru uszkodziły linie energetyczne w rejonach Nysa (ok. 1100 odbiorców bez prądu) oraz Kluczbork (350 odbiorców). Awarie w Nysie usunięto, w Kluczborku prace trwają.
  • lubuskie – w związku przejściem gwałtownych burz z opadami deszczu i gradu odnotowano straty w rolnictwie. W wyniku uszkodzenia linii energetycznych bez prądu pozostaje 230 odbiorców. Trwa usuwanie awarii.
  • łódzkie – w wyniku burz w powiecie sieradzkim doszło do pożaru jednego budynku i zerwania dachu w drugim. Odnotowano zdarzenia z powalonymi drzewami.
  • wielkopolska – w pow. słupeckim, gnieźnieńskim, ostrowskim po burzach odnotowano 100 zdarzeń, m.in.: wypompowywania wody, powalone drzewa, 9 uszkodzonych dachów. W Pleszewie nie działa miejska przepompownia. Powołano sztaby powiatowe i gminne.
  • pomorskie – w wyniku krótkotrwałych ulewnych opadów deszczu doszło do około 100 interwencji PSP. Większość zdarzeń miała miejsce na terenie powiatów kartuskiego i wejherowskiego. Dotyczyły głównie odpompowywania wody z zalanych piwnic na posesjach i w budynkach.