Według prognoz, w dniach 28-29. br. nad południową Polską utrzymają się warunki atmosferyczne sprzyjające powstawaniu burz. W zlewniach dopływów środkowej Odry (woj. dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie), w związku z opadami deszczu, prognozuje się dalsze wzrosty stanów wody. Lokalnie, zwłaszcza w zlewniach Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Baryczy, Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej mogą zostać przekroczone stany alarmowe. W pozostałych zlewniach możliwe lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych. W rejonach występowania burz, szczególnie na małych ciekach górskich i podgórskich, wzrosty stanów wód mogą być gwałtowne. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 85 proc.
OCENA SYUTACJI
Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze:
- alarmowe: na 3 stacjach wodowskazowych(najwięcejo 6 cm w Trawnikach na Wieprzu);
- ostrzegawcze:na 11 stacjach.
Ostrzeżenia IMGW:
- hydrologiczne 3. stopnia (w trzystopniowej skali) – gwałtowne wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.
- hydrologiczne 2. stopnia – gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych na terenie województw: śląskiego i łódzkiego.
- meteorologiczne 2. stopnia (w trzystopniowej skali) –o możliwości wystąpienia silnych burz z intensywnymi opadami deszczu w województwach.: dolnośląskim i lubelskim.
SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH
- wielkopolskie – w rejonie „Energa Kalisz” około 2852 odbiorców pozostaje bez zasilania. Awarie usuwane są na bieżąco. W związku z napływaniem wody po opadach z pól, zamknięto drogę gminną Dolany-Piotrowo w powiecie słupeckim.
- małopolskie – w wyniku intensywnych opadów na terenie Krakowa wystąpiły utrudnienia w ruchu tramwajów. W Podstolicach (pow. wielicki) odnotowano podtopienie szkoły podstawowej oraz podpiwniczeń w dwóch domach mieszkalnych. Na skutek gradobicia na terenie gminy Iwkowa (pow. brzeski)wystąpiły straty w uprawach rolnych na obszarze 10 ha. Wystąpiły również w powiatach: krakowskim, myślenickim i tarnowskim zdarzenia lokalne – powalone konary drzew i niedrożne przepusty). Na drodze krajowej nr 7 w Stróży zalany został pas ruchu – konieczność odpompowania wody;
- łódzkie – na skutek wyłączenia 2 stacji średniego napięcia bez dostaw prądu pozostaje około 300 odbiorców w Łodzi. Odnotowano podtopienia i uszkodzenia dachów na terenie gminy Koluszki (ogółem 89 zdarzeń – w tym m.in. uszkodzenia hipermarketu, szkoły podstawowej, ośrodka zdrowia i pompowni kanalizacji). W powiecie sieradzkim podtopienia i zalania upraw i budynków mieszkalnych. Rozmyte drogi i przepusty w m. Jeziory, Kuśnie, Łosiniec i Kłocko, Dąbrowa Wielka. W wyniku spływu wód z pól zostały zasypane rowy melioracyjne na długości ok. 2 km, które wymagają odmulenia i remontu. W miejscowościach Charłupia Mała i Dzierlin dostarczono worki do właścicieli 7 posesji, którym groziło bezpośrednie zalanie. Lokalne zalania i uszkodzenia infrastruktury odnotowano ponadto w pow. tomaszowskim (m.in. podtopiona stacja paliw – brak zagrożenia dla środowiska, czasowo nieprzejezdna droga wojewódzka nr 713) oraz opoczyńskim, wieruszowskim, łaskim i piotrkowskim;
- lubelskie – na skutek opadów deszczu i spływu wody z pól, nastąpiło podtopienie gospodarstwa w miejscowości Babice gm. Obsza (pow. biłgorajski) Ewakuowano zwierzęta z budynków gospodarczych;
- podkarpackie – w wyniku burz odnotowano lokalne zdarzenia (zalane piwnice budynków, niedrożne przepustów) na terenach powiatów kolbuszowskiego i leżajskiego;
- zachodniopomorskie – stwierdzono zdarzenia związane z połamanymi drzewami, konarami – nie ma osób rannych. Najwięcej interwencji odnotowano w miejscowościach w pasie nadmorskim tj. Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Świnoujście.
- śląskie – po intensywnych opadach czasowo zablokowane zostały drogi krajowe nr 1 i 94. PSP odpompowało rozlewiska.
- podlaskie, dolnośląskie, lubuskie, opolskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie -brak istotnych zdarzeń.