Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle przemieszcza się na obszarze Lubelszczyzny. W ciągu najbliższych godzin obserwowana będzie w Dęblinie, przy przekroczonym stanie alarmowym o 95 cm. W Puławach sytuacja jest stabilna, a poziom wody w Wiśle wynosi 689 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 139 cm). W  nadrzecznych gminach i powiatach Lubelszczyzny sytuacja jest stale nadzorowana –  wały przeciwpowodziowe są patrolowane, a tam gdzie to niezbędne umacniane. Na Odrze sytuacja jest stabilna. Kulminacja fali wezbraniowej obserwowana będzie w ciągu kilku najbliższych godzin w Malczycach, a następnie w Ścinawie przy przekroczonym stanie alarmowym o 60 cm.

Na terenie kraju zmniejsza się liczba przekroczeń stanów alarmowych na rzekach.

OSTRZEŻENIA IMGW:

  • 3 hydrologiczne 3. stopnia (w skali trzystopniowej)  wzrostu poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: mazowieckiego (przemieszczanie się fali wezbraniowej na Wiśle), łódzkiego (zlewnia Pilicy), dolnośląskiego (rz. Odra).

PRZEKROCZONE STANY ALARMOWE:

  • na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie w Puławach o 139 cm)
  • na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (maksymalnie o 47 cm w Ścinawie);

PRZEKROCZONE STANY OSTRZEGAWCZE:

  • na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły
  • na 14 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

ALARMY PRZECIWPOWODZIOWE:

  • lubelskie – gminy: Wilków, Józefów, Izbica, Strężyca, Łaziska, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, Annopol, Krasnystaw, miasta: Puławy, Dęblin;
  • małopolskie – powiat brzeski, gminy: Bolesław, Mędrzechów, Gręboszów, Szczucin;
  • mazowieckie – gminy: Maciejowice, Wilga, Magnuszew, Sieciechów, Gniewoszów, Kozienice, Chotcza, Solec nad Wisłą, Lucimia, Andrzejów;
  • podkarpackie – powiaty: tarnobrzeski (Gorzyce, Baranów Sandomierski), stalowowolski (Zaleszany, Zaklików, Radomyśl nad Sanem) oraz dla miasta Tarnobrzega;
  • świętokrzyskie – gminy: Połaniec, Nowy Korczyn, Wąchock, Tarłów, Ożarów, powiat sandomierski.

 

SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH

lubelskie – W Dęblinie w podwalu Wisły został ustawiony i jest utrzymywany mobilny system przeciwpowodziowy (MSPP) w celu ochrony budynku Miejskiego Domu Kultury. Monitoring prowadzi OSP Dęblin-Masów oraz pracownicy Urzędu Miasta Dęblin. W powiecie puławskim prowadzone są działania uszczelniania wałów (Brześce gm. Janowiec) oraz patrolowanie wałów wiślanych (gm. Janowiec, gm. Kazimierz, gm. i miasto Puławy). W powiecie opolskim w gm. Łaziska na odcinku ok. 3 km (Kępa Gostecka, Kępa Solecka, Braciejowice Śluza, Braciejowice Wał Carski, Braciejowice Majorat) PSP pracuje przy umacnianiu, uszczelnianiu i podwyższaniu wału poprzez układanie folii i worków z piaskiem. W gm. Józefów n. Wisłą zarządzono prewencyjnie ewakuację ludności z 38 posesji, cały czas prowadzone są prace zabezpieczające. W powiecie kraśnickim trwa monitorowanie wałów przeciwpowodziowych. W  Popowie, gm. Annopol – stwierdzono przesiąki, trwa umacnianie wałów workami z piaskiem. Zamknięto drogę Jakubowice – Kopiec ze względu na podtopienia. W Krasnymstawie (rz. Wieprz) ewakuowano ok. 10 osób. Według wstępnych danych WCZK, podtopione zostały 92 budynki (mieszkalne i gospodarcze). Monitoring i zabezpieczenie prowadzi Komenda Powiatowa PSP. Trwa wypompowywanie wody z podtopionych budynków orazzabezpieczanie oczyszczalni ścieków.

mazowieckie – Prowadzone jest patrolowanie wałów wiślanych w powiecie lipskim na terenie gmin: Solec i Chotcza. W Kępie Piotrawińskiej (gm. Solec) umocniono i uszczelniono wał przeciwpowodziowy uszkodzony na dł. ok 20 m. Patrolowanie i umacnianie wałów przeciwpowodziowych prowadzono także w powiatach: zwoleńskim, otwockim, kozienickim i grójeckim.

świętokrzyskie – Sytuacja na rzekach stabilizuje się, obserwowana jest tendencja spadkowa. Nie odnotowano zagrożeń dla ludności i strategicznych obiektów infrastrukturalnych. W miastach i gminach dotkniętych ulewami lub podtopieniami trwa wstępne szacowanie strat.

małopolskie – Sytuacja stabilizuje się, nie wystąpiły nowe zdarzenia. Prowadzone są działania związane z usuwaniem skutków zdarzenia. Trwa szacowanie strat. Ewakuowanych zostało łącznie 120 osób, z czego do domów powróciło 69 osób. Uaktywniły się 54 osuwiska, szczególnie w powiatach: nowosądeckim, suskim i tatrzańskim. Odnotowano dwa uszkodzenia wałów. Na terenie miasta Nowy Sącz w rejonie osiedla Biegonice stwierdzono powstanie wyrwy w międzywalu rzeki Dunajec w kierunku prawego wału, na wysokości stopnia Małej Elektrowni Wodnej oraz ujęć wody dla Nowego Sącza. Doszło do uszkodzenia lewego brzegu rzeki Raba w miejscowości Gdów w obrębie ujęcia wody, wystąpiono do RZGW o naprawę uszkodzenia.

podkarpackie – Na Wiśle i Sanie obserwowana jest tendencja spadkowa. Na najbliższe dni przewidywana jest dalsza stabilizacja sytuacji hydrologicznej. Działania głównie prowadzone były w powiatach tarnobrzeskim, stalowowolskim i obejmowały patrolowanie wałów, uszczelnianie przesiąków. Miejscowo (ujście rz. Osa do Sanu) budowane było obwałowanie w celu zabezpieczenia dwóch posesji. Rozpoczynają prace komisje ds. szacowania strat i szkód.

śląskie – W Skoczowie (powiat cieszyński) zamknięty do odwołania dla ruchu drogowego jest most na Wiśle, wyznaczono objazd drogą S1 oraz DK81. Uaktywniły się osuwiska w powiatach: bielskim i żywieckim. Sytuacja jest monitorowana. Na zlecenie Wójta Gminy Koszarawa w dniu 20 maja będą prowadzone prace związane z wyburzeniem mostu na rzece Koszarawa z uwagi na sytuację powodziową.

dolnośląskie – Sprawdzono wał przeciwpowodziowy w pobliżu m. Brzeg Dolny (tereny pow. wołowskiego i trzebnickiego) – nie stwierdzono uszkodzeń wału. Dokonano konsultacji z RZGW, które potwierdziło brak zagrożenia w związku z wezbraniem Odry na tym odcinku. WCZK informuje ponadto o wykonaniu prac zabezpieczających w m. Jelcz-Laskowice i Łęg. Wał przy ujściu rzeki Widawy do Odry na wysokości Janówka we Wrocławiu jest aktualnie budowany od podstaw za wałem istniejącym, spełniającym swoją funkcję.

DZIAŁANIA SŁUŻB

Państwowa Straż Pożarna

Od godz. 15:00 19 maja br. do godz. 5:00 20 maja br. na terenie kraju odnotowano 326 interwencji związanych z zagrożeniem powodziowym (najwięcej w woj. małopolskim – 152 interwencje). Działania prowadzone były przez 2737 ratowników i 579 pojazdów.

Policja

Do działań wynikających z wystąpienia niekorzystnych warunków hydrologiczno-meteorologicznych, Policja skierowała 19 maja br. (w I, II i III zmianie służby) łącznie 1422 funkcjonariuszy.

Straż Graniczna

Straż Graniczna na bieżąco utrzymuje kontakt z WCZK, KWP oraz PSP. W związku z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną do wykonywania zadań w Sandomierzu zostało skierowanych 5 funkcjonariuszy i 1 pracownik cywilny.

Siły Zbrojne RP

W dalszym ciągu realizowane są przedsięwzięcia związane z umacnianiem wałów i likwidacją przesiąków. W dniu 20.05 na potrzeby wsparcia administracji publicznej w zwalczaniu powodzi z Sił Zbrojnych RP wydzielone zostało Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe nr 1 w składzie 301 żołnierzy, 4 pracowników cywilnych wojska i 70 jednostek sprzętowych (w tym: 3 śmigłowce Mi-8, 28 samochodów ciężarowo-terenowych, 4 koparki, 4 maszyny inżynieryjne UMI, 4 spycharko-ładowarki, 6 PTS).

Służba Więzienna

W woj. lubelskim na terenie gminy Łaziska do działań przeciwpowodziowych (umacnianie wałów oraz usuwanie skutków) zadysponowano 85 osadzonych w zakładach karnych.

 

PODSUMOWANIE SYTUACJI W DNIACH 17 – 19.05 br.

W nocy z 18/19.05 br. kulminacja wezbrania na Wiśle przemieszczała się przez woj. podkarpackie i świętokrzyskie. Maksymalna wysokość fali w Sandomierzu osiągnęła 760 cm, ale sytuacja jest stale nadzorowana. Według informacji IMGW sytuacja hydrologiczna stabilizuje się, na górnej Wiśle obserwowany jest spadek stanu wód.

Od czwartku (15.05) Państwowa Straż Pożarna przy wsparciu Sił Zbrojnych RP, Policji i Straży Granicznej prowadziła specjalną operację zabezpieczania wałów wiślanych w rejonie Sandomierza – umocniono i podwyższono w sumie odcinek ok. 4,5 km wałów. Pełna koncentracja operacyjna została osiągnięta w niedzielę, 18.05 o godz. 7.00, przy udziale ok. 1000 funkcjonariuszy i żołnierzy. Zadysponowano siły i środki – ciężki sprzęt, śmigłowce, łodzie, quady itp.

PSP, przy wsparciu pozostałych służb, zabezpieczyła także inne, newralgiczne odcinki obwałowań na terenie województw świętokrzyskiego i podkarpackiego (m. Dorotka-Leśne Chałupki/gm. Tarłów, m. Maruszów Nowa, m. Kępa Chwałowska – Winiary, Tarnobrzeg, m. Wrzawy/gm. Gorzyce).

Od godzin porannych w dn. 19.05 kulminacja wezbrania na Wiśle przemieszcza się na terenie Lubelszczyzny. W woj. lubelskim działania PSP przy umacnianiu i podwyższaniu wałów skoncentrowane były w gminie Łaziska, łącznie na długości ok. 3 km (Kępa Gostecka, Kępa Solecka, Braciejowice, Las Dębowy).

Na Odrze sytuacja jest stabilna. 19.05 kulminacja fali wezbraniowej przemieszczała się na odcinku od Brzegu do Ścinawy, przy maksymalnym przekroczeniu stanu alarmowego w Ścinawie o 47 cm (dn. 20.05).

Ewakuację ludności przeprowadzono w następujących województwach: małopolskim (120 osób), podkarpackim (40 osób), lubelskim (20 osób). W żadnym z przypadków nie zachodziło zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców.

W sobotę, 17.05 o godz. 9.00 w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. W niedzielę 18.05 Dyrektor RCB, nadbryg. Janusz Skulich przebywał w Sandomierzu, gdzie na miejscu oceniał sytuację związaną z przemieszczaniem fali wezbraniowej.