Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle przechodzi aktualnie przez Toruń (woj. kujawsko–pomorskie), przy stanie alarmowym przekroczonym o 48 cm. Trend jest stabilny. Na zbiorniku Włocławek prowadzony jest zrzut wody o stałej wielkości.
Fala wezbraniowa na Odrze jest znacznie rozciągnięta i przemieszcza się na odcinku Cigacice – Nietków (woj. lubuskie). Na obu wodowskazach stan alarmowy jest nieznacznie przekroczony (o 8 cm), a trend jest stabilny.
Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze:
alarmowe:w dorzeczu Wisły na 7 stacjach wodowskazowych (maksymalnie o 101 cm w Kępie Polskiej); w dorzeczu Odry na 3 stacjach (maksymalnie o 8 cm w Cigacicach);
ostrzegawcze: na 23 stacjach wodowskazowych (20 stacji w dorzeczu Wisły i 3 stacje w dorzeczu Odry).
Alarmy przeciwpowodziowe:
mazowieckie – gminy: Brochów, Iłów, Młodzieszyn, Czerwińsk n/Wisłą, Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninóworaz Płock.
kujawsko-pomorskie – powiaty: aleksandrowski, bydgoski ziemski i grodzki, chełmiński, grudziądzki ziemski i grodzki, lipnowski, świecki, toruński ziemski i grodzki oraz włocławski ziemski i grodzki orazgminy:Włocławek, Fabianki, Lubanie, Bobrowniki, Waganiec, Nieszawa, Raciążek, Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Czernikowo, Obrowo, Lubicz, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka, Solec Kujawski, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Chełmno, Unisław, Pruszcz, Świecie n/Wisłą, Dragacz, Nowe n/Wisłą, Warlubie i Grudziądz.
lubelskie – gmina: Izbica; miasto: Krasnystaw.
Ostrzeżenia IMGW:
hydrologiczne trzeciego stopnia (w skali trzystopniowej) – na Wiśle poniżej stopnia wodnego Włocławek (kujawsko-pomorskie) prognozowany jest wzrost poziomów wody powyżej stanów alarmowych; na terenie woj. pomorskiego (Wisła w rejonie Tczewa) prognozowane jest wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych.
SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH
mazowieckie– w powiecie płockim doszło do podmycia piasku na wale w Kępie Polskiej. Na miejsce zostały skierowane wywrotki z piachem, który był wykorzystany do likwidowania przesiąków. Do umacniania wału użyto również geowłókniny. Sytuacja została opanowana. W Wyszogrodzie funkcjonował powołany w dniu 21 maja Sztab Powodziowy Komendanta Wojewódzkiego PSP z udziałem przedstawicieli Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.W powiecie zwoleńskim podtopione zostały zabudowania w 15 gospodarstwach. Podsiąki powodują dodatkowo podtapianie obwałowań 2 gospodarstw – woda jest wypompowywana. Nadal nie są przejezdne dwie drogi powiatowe oraz dwie drogi gminne. W powiatach kozienickim, legionowskim, nowodworskim, sochaczewskim i zwoleńskim na bieżąco patrolowane są wały przeciwpowodziowe.
kujawsko-pomorskie – fala wezbraniowa dotarła na teren ogródków działkowych Rudak w Toruniu, skąd ewakuowano 5 osób (w tym 3 dzieci) – zostali zakwaterowani w MOPR w Toruniu. Na bieżąco patrolowane i monitorowane są wały przeciwpowodziowych. Na terenie województwa zidentyfikowano najbardziej zagrożone miejscowości i odcinki obwałowań, przygotowano zapasy worków i piasku. Wprowadzono całodobowy dyżur w starostwie powiatowym we Włocławku. Funkcjonują również całodobowe punkty kontaktowe wójtów gmin: Włocławek, Fabianki i Lubanie. Obszar powiatu włocławskiego (m. Kowal) został wzmocniony kompanią przeciwpowodziową PSP z województwa wielkopolskiego (20 osób).
pomorskie – sytuacja w ujściowym odcinku Wisły jest na bieżąco monitorowana. Służby terenowe RZGW zostały postawione w stan pogotowia. Na wodowskazie w Tczewie dziś prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego, natomiast jutro (24.05) stanu alarmowego.
lubuskie – sytuacja jest stabilna. Rzeki monitorowane są na bieżąco.
lubelskie – prowadzony jest bieżący monitoring sytuacji. Podtopione są 4 gospodarstwa w m. Pełczyn
i 8 w m. Trawniki. Na terenie gmin: Rudnik, Żółkiewka i Izbica również występują miejscowe podtopienia. W m. Krasnystaw w porozumieniu z mieszkańcami ustalono plan pompowania wody z podtopionych obiektów. W pozostałych miejscach, gdzie doszło do lokalnych podtopień (gm. Stężyca, m. Piotrowice, Paprotnia) woda stopniowo opada.
podkarpackie – trwa szacowanie strat w zabudowaniach indywidualnych i w rolnictwie, zwłaszcza w powiecie jasielskim (gmina Jasło, Kołaczyce, Brzyska, Nowy Żmigród), powiecie mieleckim (gmina Borowa, Gawłuszowice), a także w gminie Brzostek, Tryńcza, Ulanów i Leżajsk, gdzie wystąpiło gradobicie.
małopolskie – sytuacja jest stabilna, nie wystąpiły nowe zdarzenia. Trwa usuwanie skutków i szacowanie strat.
DZIAŁANIA SŁUŻB
Państwowa Straż Pożarna
Od godz. 5.00 22 maja br. do godz. 5.00 23 maja br. na terenie kraju odnotowano 145 interwencji związanych z zagrożeniem powodziowym. Działania prowadzone były przez 1200 ratowników i 290 pojazdów.
Policja
Łącznie do działań wynikających z wystąpienia niekorzystnych warunków hydrologicznych, Policja skierowała w dn. 22/23 maja br. (w II i III zmianie służby) łącznie 132 funkcjonariuszy Policji i 35 pojazdów oraz jedna łódź.
Służba Więzienna
22 maja br. przy usuwaniu skutków podtopień pracowało łącznie 32 osadzonych (w województwie małopolskim i podkarpackim).
Siły Zbrojne RP
22 maja br. siły i środki SZ RP (10 żołnierzy i 5 pojazdów) wydzielone zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej na wniosek Wojewody Mazowieckiego osiągnęły gotowość do działania
w m. Wyszogród.