Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed wyjazdami do uczęszczanych przez Polaków Egiptu, Tunezji i Turcji. O zachowanie ostrożności apeluje przy podróżach do Maroka, ale również Francji i Belgii.
Każdy wyjeżdżający na wakacje powinien się zarejestrować w przygotowanym przez MSZ serwisie „Odyseusz”. Dzięki temu, w razie niebezpiecznej sytuacji, można w prostu sposób każdego zlokalizować. Rejestracja trwa tylko kilka minut, a pomoże w sytuacji kryzysowej. Konsul będzie mógł skontaktować się z podróżnymi potrzebującymi pomocy. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwala również na właściwe zaplanowanie ewakuacji lub okazanie innych form pomocy.
Tunezja
Ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do Tunezji. Osoby tam przebywające powinni na bieżąco monitorować sytuacje i stosować się do zaleceń policji i przedstawicieli biur podróży.
Egipt
Podobnie w Egipcie. Tam również turyści mogą być zagrożeni zamachami terrorystycznymi. MSZ odradza podróże do tego kraju z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.
Turcja
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że z uwagi na działania zbrojne na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuację również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, stanowczo zaleca się obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo – rozważenie ich opuszczenia.
(aktualizacja po zamachach w Stambule 28.06.2016)
(aktualizacja po próbie zamachu stanu 15.07.2016)
Belgia
MSZ ostrzega przed podróżą do Belgii, po zamachach terrorystycznych na lotnisku Zaventem oraz na stacji metra Maelbeek w Brukseli. Nadal zachowane są wzmożone kontrole przy wejściu na dworce kolejowe, do metra i na dworce lotnicze. Zachowana jest obecność policji i wojska w miejscach publicznych. Na granicach Belgii, w szczególności na granicy belgijsko-francuskiej, należy liczyć się z wyrywkowymi kontrolami. W związku z powyższym nadal zalecane jest zachowanie wzmożonej ostrożności i bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa.
Francja
We Francji obowiązuje stan wyjątkowy. Jest on związany z utrzymującym się najwyższym stopniem alertu antyterrorystycznego. Wzmożone są kontrole na granicach. Osoby udające się do Francji drogą lądową muszą się liczyć z dodatkowymi kontrolami na drogach prowadzących do Francji oraz kolejkami pojazdów oczekujących na wjazd i wyjazd z kraju. Możliwe jest podróżowanie na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. W związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu i Nicei, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do obywateli polskich przebywających we Francji o bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do zaleceń miejscowych służb porządkowych. MSZ wydało rekomendacje „ostrzegamy przed podróżą”.
Maroko
Sytuacja bezpieczeństwa w Maroku nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia zamachem i akcjami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak wyjazdy w przygraniczne regiony Maroka (zwłaszcza na Saharę oraz tereny graniczące z Mauretanią i Algierią), zaleca zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych.