Po upalnych dniach, czeka nas ochłodzenie. Nad Polskę dotarł chłody front niosący gwałtowne opady deszczu i burze. W środę, 8 lipca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dla województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, natomiast ostrzeżenia 1. stopnia obowiązują w województwach opolskim oraz śląskim.

Dzisiejszej nocy (7-8 lipca) nawałnice dotknęły mieszkańców zachodniej i południowej Polski. Wiatr powalał tam drzewa i zrywał dachy z zabudowań. W związku z gwałtownymi burzami strażacy interweniowali kilkaset razy.

Według prognoz w południowej i wschodniej części kraju należy spodziewać się dziś (8 lipca) burz, którym towarzyszyć będzie porywisty wiatr, a lokalnie nawet grad. IMGW wydał ostrzeżenia 2. stopnia (w 3 stopniowej skali) w związku z możliwym wystąpieniem silnych burz z gradem dla województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Wiatr może osiągać tam w porywach nawet 120 km/h. Obfite i intensywne opady deszczu mogą powodować lokalne podtopienia.

W związku z tym przypominany, że w czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jeżeli burza zastanie nas poza domem, należy udać się w bezpieczne miejsce. Unikajmy więc, przebywania pod drzewami oraz na otwartej przestrzeni.

Więcej na temat postępowania w trakcie burz czytaj w poradniku RCB – Jak przygotować się na burzę?