Gwałtowne burze z nawalnymi opadami deszczu przeszły minionej doby nad południowa Polską.

W woj. dolnośląskim (powiat polkowicki) od porażenia piorunem zginął mężczyzna, w woj. łódzkim (powiat tomaszewski) piorun ranił strażaka.

W województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim doszło do miejscowych podtopień budynków, uszkodzeń infrastruktury (podmycia dróg, mostów) i czasowych przerw w dostawach energii elektrycznej. W powiecie oświęcimskim (woj. małopolskie) po ulewnym deszczu trwa zabezpieczanie brzegów rz. Soły. Gwałtowna burza z ulewą przeszła nad Wrocławiem powodując utrudnienia w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Od północy burze stopniowo zanikały, a przelotny deszcz padał głównie na Mazurach, Warmii, Mazowszu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

Dziś na obszarze od Podkarpacia i Lubelszczyzny przez Małopolskę i centrum kraju po Śląsk burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu do 20 mm, a rejonach burz do 40 mm. Na Dolnym Śląsku prognozowane intensywne opady deszczu miejscami do 55 – 85 mm. Na Pomorzu porywy wiatru do 60 km/h, a na wybrzeżu oraz w miejscach występowania burz do 80 km/h.

PRZEKROCZONE STANY ALARMOWE I OSTRZEGAWCZE:

  • alarmowe: na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły – maksymalnie o 9 cm w Trawnikach na Wieprzu oraz na 1 stacji w dorzeczu Odry w Pilchowicach na Bobrze o 12 cm.
  • ostrzegawcze: na 6 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

ALARMY PRZECIWPOWODZIOWE WPROWADZONE OSTATNIEJ DOBY:

  • dolnośląskie – powiat: jeleniogórski, gmina: Stara Kamienica, miasto: Szklarska Poręba, Piechowice.
  • małopolskie – powiat: oświęcimski, gmina: Kęty.

OSTRZEŻENIA IMGW:

  • hydrologiczne trzeciego stopnia w skali trzystopniowej – gwałtowne wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.
  • hydrologiczne drugiego stopnia – gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych na terenie województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
  • meteorologiczne drugiego stopnia – o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem i intensywnych opadów deszczu w woj. dolnośląskim.

SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH

  • dolnośląskie – W m. Retków, gm. Grębocice, pow. polkowicki od porażenia piorunem zginął mężczyzna. W pow. jeleniogórskim doszło do podtopień budynków i infrastruktury, wystąpiły czasowe przerwy w dostawach prądu, aktualnie usunięte. We Wrocławiu gwałtowna burza z ulewnym deszczem spowodowała utrudnienia w ruchu i komunikacji drogowej.
  • lubuskie – Wystąpiły miejscowe podtopienia budynków (piwnice, garaże), odnotowano utrudnienia związane z wiatrołomami.
  • wielkopolskie – Wystąpiły miejscowe podtopienia budynków (piwnice, garaże), czasowe przerwy
    w dostawach energii, aktualnie trwają naprawy.
  • opolskie – Ulewny deszcz spowodował podtopienia budynków w m. Głuchołazy i Konradów. W Głuchołazach doszło do uszkodzenia kanalizacji burzowej. Nastąpiło gwałtowne krótkotrwałe wezbranie rz. Biała Głuchołaska. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nysie przekazało pompy o wysokiej wydajności oraz 4 tys. worków.
  • świętokrzyskie – Uderzenie pioruna spowodowało pożar budynku socjalnego, nikt nie ucierpiał. Wystąpiły miejscowe podtopienia (piwnice, garaże).
  • łódzkie – W trakcie interwencji od uderzenia piorunem został ranny strażak. Wystąpiły przerwy w dostawach prądu, w kulminacyjnym momencie bez energii było 7706 odbiorców, aktualnie trwają naprawy. Doszło do miejscowych uszkodzeń budynków (poszycia dachów w kilku posesjach).
  • śląskie – Nieliczne interwencje na terenie 4 powiatów dotyczyły podtopionych piwnic, zanieczyszczonych dróg i niedrożnych przepustów.
  • małopolskie – Po ulewnych deszczach w powiecie oświęcimskim trwa umacnianie i zabezpieczanie brzegów rz. Soły.
  • podkarpackie – Doszło do miejscowych podtopień (piwnice) oraz uszkodzeń budynków (dach gimnazjum nr 4 w Sanoku) i infrastruktury drogowej oraz upraw rolnych.
  • podlaskie – Wystąpiły czasowe przerwy w dostawach energii elektrycznej, aktualnie awarie są usuwane.

DZIAŁANIA SŁUŻB

  • Państwowa Straż Pożarna –27 maja br. odnotowano 905 miejscowych zagrożeń spowodowanych opadami deszczu, przyborami wód lub silnymi wiatrami (najwięcej w województwie dolnośląskim – 150). Siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego zlokalizowane są na terenie woj. dolnośląskiego. Łącznie 350 strażaków oraz 82 pojazdy, a także m.in. 16 łodzi, 2 pompy dużej wydajności oraz 6 kontenerów przeciwpowodziowych z 27 km rękawów do podwyższania korony wałów.
  • Policja – W związku z koniecznością bieżącego monitorowania stanu wód, wałów przeciwpowodziowych na teren województwa dolnośląskiego Komenda Główna Policji skierowała do wsparcia działań Komendanta Wojewódzkiego Policji trzy śmigłowce policyjne, 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile.
    W gotowości do działań utrzymuje się 1600 funkcjonariuszy.
  • Straż Graniczna – W związku z zagrożeniem powodziowym na terenie południowo – zachodniej Polski, Komendant Główny SG wydał decyzję o użyciu pododdziału odwodowego centralnego podporządkowania
    z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu w składzie 180 słuchaczy i 20 etatowych funkcjonariuszy ośrodka. Zadaniem pododdziału jest wsparcie działań PSP. Na wniosek Komendanta Głównego PSP udostępniono również obiekty Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu celem stworzenia bazy koncentracji sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego PSP. Na terenie OSS SG w Lubaniu przebywa 112 funkcjonariuszy PSP, 16 pojazdów ciężarowych, 17 osobowych, 4 pontony oraz 1 pojazd ATV.
  • Siły Zbrojne RP – Na wniosek wojewody opolskiego MON wydzielił Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe
    Nr 2 w celu wsparcia administracji cywilnej w powiecie brzeskim. MON wydał Decyzję nr 14 z dnia 27 maja 2014 r. o wydzieleniu sił i środków, które będą w 3 godzinnej gotowości do użycia (od godz. 10.00 dnia 28.05.2014 r.).
  • PKP – W związku z burzami PKP odnotowały 108 zdarzeń. Opóźnionych zostało 135 pociągów pasażerskich na łączną liczbę 2523 minut i 77 pociągów towarowych na 8195 minut. Najwięcej przypadków miało miejsce w woj. dolnośląskimi świętokrzyskim.
  • KZGW – Na obszarze RZGW Kraków i Gliwice sytuacja hydrologiczna jest stabilna. RZGW na bieżąco monitoruje sytuację w regionie. Wszystkie zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe wymagane, bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej. Sytuacja hydrologiczna po stronie czeskiej jest stabilna.