Silne porywy wiatru do 80 km/h, które miały dziś miejsce, spowodowały lokalne uszkodzenia sieci energetycznych na obszarze województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Najtrudniejsza sytuacja prognozowana jest na wieczór i noc. Porywy wiatru mogą osiągnąć na północy kraju 135 km/h. Mogą one powodować gwałtowne wzrosty stanów wód na Żuławach, Zalewie Wiślanym oraz Wybrzeżu. Występować mogą kolejne uszkodzenia napowietrznych linii energetycznych, budynków i infrastruktury oraz utrudnienia komunikacyjne. Wszystkie służby, inspekcje i straże województw są przygotowane do reagowania w celu minimalizacji strat spowodowanych zagrożeniami:
- siły i środki służb, w tym energetycznych, drogowych i kolejowych utrzymywane są w stanie gotowości,
- sytuacja hydrologiczna jest na bieżąco monitorowana,
- służby, poprzez środki masowego przekazu, informują o zagrożeniu oraz zasadach zachowania się ludności,
- wstrzymano żeglugę promów pasażerskich pomiędzy Świnoujściem a portami Skandynawii,
- odwołano wszystkie imprezy na wolnym powietrzu w powiatach nadmorskich (województwo pomorskie),
- zalecono wstrzymanie prac wysokościowych w powiecie poznańskim (województwo wielkopolskie),
- na chwilę obecną nie wprowadzono ograniczeń oraz wstrzymania transportu lądowego i lotniczego (odwołano jedynie niektóre loty z Gdańska do Niemiec z uwagi na panujące tam złe warunki pogodowe),
- Pomorski Kurator Oświaty dopuszcza możliwości odwołania w dniu jutrzejszym zajęci w szkołach i placówkach oświatowych.
Ocena zagrożenia:
Do godz. 10.00 w sobotę (7.12) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje występowanie silnego wiatru. Ostrzeżenia meteorologiczne 3. stopnia dla subregionów nadmorskich województwa zachodniopomorskiego oraz pomorskiego przewidują porywy wiatru o sile do 135 km/h. Ostrzeżenia 2 stopnia przed porywami wiatru do 110 km/h obowiązują dla pozostałego obszaru kraju z wyjątkiem województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, dla których wydano 1 stopień z ostrzeżeniem przed porywani do 90 km/h.
Wystąpienie silnego wiatru skutkować może kolejnymi uszkodzeniami sieci energetycznych, budynków i infrastruktury oraz znaczącymi utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych i ruchu lotniczym.
Opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu spowodują dodatkowe obciążenie napowietrznych linii energetycznych. Lokalnie występować mogą zawieje śnieżne.
Prognozowany wiatr z kierunku zachodniego i północno-zachodniego powodować może wzrosty stanów wody w Zatoce Gdańskiej, na Wybrzeżu oraz na rzekach Przymorza do stanów alarmowych (ostrzeżenia 3 stopnia dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego). W sobotę wiatr zacznie stopniowo słabną. IMGW w wydanych Prognozach niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych nie przewiduje kontynuacji zagrożenia.