Trwa usuwanie skutków zdarzeń i pomoc poszkodowanym. W całym kraju ponad 500 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu. Występują utrudnienia w komunikacji drogowej i kolejowej. Odnotowano 3 ofiary śmiertelne (woj. pomorskie), a 50 osób odniosło obrażenia.
Służby i administracja na bieżąco monitorują sytuację i usuwają skutki wichury. W związku z warunkami atmosferycznymi Państwowa Straż Pożarna interweniowała dziś 2534 razy (najwięcej w woj. zachodniopomorskim – 507 oraz mazowieckim – 267).
Silne porywy wiatru oraz opady śniegu będą się utrzymywać do jutra, do godzin porannych i mogą przyczynić się dalszych uszkodzeń budynków, infrastruktury oraz utrudnień komunikacyjnych.
Wichura spowodowała awarie energetyczne na terenie całego kraju. Najwięcej odbiorców pozbawionych jest prądu w województwach: zachodniopomorskim – 113 tys., pomorskim – 105 tys., wielkopolskim – 95 tys., kujawsko – pomorskim – ponad 44 tys., łódzkim – 31,9 tys. i mazowieckim – 27,5 tys.
Opóźnione i odwołane zostały rejsy samolotów na lotniskach w Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie oraz Modlinie.
Na Bałtyku obowiązuje ostrzeżenie przed sztormem (miejscami odnotowywany jest wiatr do 12 stopni w skali Beauforta). Wstrzymano ruch statków w portach: Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno. Na innych akwenach ruch nie jest zabroniony, ale odbywa się sporadycznie na skutek decyzji kapitanów poszczególnych jednostek.
SYTUACJA HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNA
Do jutra, do godz. 10.00 obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne dot. silnego wiatru (w porywach do 120 km/h). Najwyższy stopień ostrzeżenia (3/3) został wydany dla subregionu nadmorskiego w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. W pozostałej części kraju (za wyjątkiem województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego) obowiązują ostrzeżenia 2 stopnia.
W nocy na przeważającym obszarze kraju prognozowane są opady śniegu (przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 12 cm). Warunki pogodowe mogą przyczynić się do powstawania zawiei i zamieci śnieżnych, a w konsekwencji utrudnień komunikacyjnych.
W związku ze sztormowym wiatrem do jutra, do godz. 12.00 obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego.
Wzrosty stanów wody na Bałtyku obecnie nie powodują lokalnych podtopień.
Na terenie Wybrzeża stany alarmowe są przekroczone na 7 wodowskazach (najwięcej o 26 cm w Gdańsku-Sobieszewie).