Trwa usuwanie awarii energetycznych. W całym kraju nadal około 195 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu. Najwięcej w województwach: zachodniopomorskim – 94 tys., warmińsko – mazurskim– około 23 tys., łódzkim – 28 tys., wielkopolskim – ponad 18 tys. i pomorskim – około 12 tys.,

Odnotowano 4 ofiary śmiertelne (3 w woj. pomorskim, 1 w woj. dolnośląskim), a 68 osoby odniosły obrażenia.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi 7 grudnia br. Państwowa Straż Pożarna interweniowała 2675 razy (najwięcej w woj. mazowieckim – 566, małopolskim – 431 i woj. lubuskim – 233).

Ruch lotniczy odbywa się planowo. Z powodu wichur i zerwania trakcji opóźnieniu uległo 30 pociągów pasażerskich i 15 pociągów towarowych. Przejezdne są wszystkich drogi krajowe, z wyjątkiem DK 15 w woj. kujawsko-pomorskim – służby pracują nad jej udrożnieniem. Nadal wstrzymany jest ruch statków w portach: Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno.

W Szczecinie doszło do awarii elektrociepłowni. Około 78 000 odbiorców bez ogrzewania i cieplej wody. Obecnie trwa jej usuwanie.

Na Żuławach Elbląskich, obserwuje się zjawisko tzw. cofki. Woda w akwenach i ciekach wodnych przekroczyła stany ostrzegawcze. Lokalnie stany wód mogą przekroczyć stany alarmowe. Na terenie gminy Elbląg wprowadzone zostało pogotowie przeciwpowodziowe.

W informacji IMGW w nocy przewidywane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, nad ranem na krańcach zachodnich przechodzące w deszcz ze śniegiem, lokalnie marznący i powodujący gołoledź. W rejonie Sudetów prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura minimalna od -5°C do -1°C, w rejonach podgórskich od -8°C do -5°C, nad morzem 0°C. Wiatr umiarkowany, na wschodzie i wybrzeżu początkowo dość silny, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Na wybrzeżu początkowo porywy wiatru do 65 km/h, a na wschodzie kraju do 60 km/h.

Zjawiska te mogą przyczynić się dalszych uszkodzeń budynków, infrastruktury oraz utrudnień komunikacyjnych.

 

SYTUACJA HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNA

Aktualnie obowiązujące ostrzeżenia:

  • 2 ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru w woj.: zachodniopomorskim (subregion nadmorski – w porywach do 85 km/h) i pomorskim (subregion nadmorski – w porywach do 80 km/h),
  • 1 ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia oblodzenia na terenie woj. pomorskiego,
  • 6 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia zawiei i zamieci śnieżnych w woj.: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, śląskim (Beskid Śląski i Żywiecki), małopolskim (subregion południowy) i podkarpackim (Beskid Niski i Bieszczady),
  • Na Bałtyku obowiązują 4 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych: na Żuławach i Zalewie Wiślanym (woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie), w Ujściowym odcinku Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego (woj. zachodniopomorskie), na Polskich wodach terytorialnych Bałtyku (Bałtyk Południowy i Południowo-Wschodni) oraz na Wybrzeżu zachodnim, środkowym i wschodnim (woj. zachodniopomorskie i pomorskie),
  • Na Bałtyku obowiązują 2 ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia sztormu w strefie brzegowej wschodniej i zachodniej.