Zmniejsza się liczba awarii energetycznych, jednak nadal w całym kraju około 347 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu (spadek o około 153 tys.). Występują też utrudnienia w komunikacji drogowej i kolejowej. Odnotowano 4 ofiary śmiertelne (3 w woj. pomorskim, 1 w woj. dolnośląskim), a 53 osoby odniosły obrażenia.

Służby i administracja na bieżąco monitorują sytuację i usuwają skutki wichury. 6 grudnia Państwowa Straż Pożarna interweniowała około 6 tysięcy razy.

W ciągu dnia wiatr będzie wiał z prędkością około 50 km/h, w porywach do 70 – 80 km/h, a na wybrzeżu do 90 km/h. Przelotne opady śniegu mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Zjawiska te mogą przyczynić się dalszych uszkodzeń budynków, infrastruktury oraz utrudnień komunikacyjnych.

Najwięcej odbiorców pozbawionych jest prądu w województwach: zachodniopomorskim – 117 tys., wielkopolskim – 71 tys., pomorskim – 37 tys., mazowieckim – 33,5 tys., łódzkim – 31,5 tys.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi 6 grudnia br. Państwowa Straż Pożarna interweniowała 5985 razy (najwięcej w woj. wielkopolskim – 1042 i woj. zachodniopomorskim – 883).

Łącznie 5 i 6 grudnia br. PSP odnotowała 7728 interwencji, w których uczestniczyło ogółem 9444 pojazdów oraz 42165 ratowników.

Ruch lotniczy odbywa się planowo. W Szczecinie i Poznaniu opóźnienia w operacjach lotniczych mogą wystąpić jedynie na czas odśnieżania pasów.

Na Bałtyku obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem (w porywach do 90 km/h). Nadal wstrzymany jest ruch statków w portach: Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno.

SYTUACJA HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNA

Do godz. 10.00 7 grudnia br. obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne dot. silnego wiatru (w porywach do 135 km/h). Najwyższy stopień ostrzeżenia (3/3) został wydany dla subregionu nadmorskiego w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. W pozostałej części kraju obowiązują ostrzeżenia 2. i 1. stopnia.

W związku ze sztormowym wiatrem do godz. 12.00 obowiązuje najwyższy 3/3 stopień ostrzeżenia hydrologicznego dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Wzrosty stanów wody na Bałtyku na chwilę obecną nie powodują lokalnych podtopień. Na terenie Wybrzeża stany alarmowe są przekroczone na 8 wodowskazach (najwięcej o 28 cm w Porcie Północnym).

Stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje na terenie gminy Elbląg ze względu na wzrost stanów wód i cofkę.