Spada liczba osób pozbawionych dostaw prądu – obecnie w całym kraju jest to około 36 tys. odbiorców, głównie w województwach: zachodniopomorskim – ponad 14 tys., pomorskim – około 13 tys. i warmińsko – mazurskim – 4 660 .

Trwa usuwanie awarii, służby na bieżąco pomagają poszkodowanym. W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi Państwowa Straż Pożarna od 5 grudnia br. interweniowała łącznie 10 529 razy.

Wg informacji IMGW na południowym zachodzie kraju prognozowane jes zachmurzenie duże i całkowite. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego i całkowitego. Od zachodu postępujące w głąb kraju opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Gdzieniegdzie możliwy marznący deszcz powodujący gołoledź. W górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C na wschodzie do 4°C na zachodzie, w dolinach karpackich od -4°C do 0°C. Wiatr z kierunków zachodnich, przeważnie umiarkowany, na wschodzie oraz na wybrzeżu porywy wiatru do 55 km/h.

Zjawiska te mogą przyczynić się dalszych uszkodzeń budynków, infrastruktury oraz utrudnień komunikacyjnych.

 

SYTUACJA HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNA

Aktualnie obowiązujące ostrzeżenia:

  • 5 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości utrzymywania się poziomu wody w strefie stanów ostrzegawczych (lokalnie osiągając stany alarmowe) w województwach: zachodniopomorskim (Ujściowy odcinek Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego i na Wybrzeżu zachodnim, środkowym i wschodnim), pomorskim (Żuławy i Zalew Wiślany oraz na Wybrzeżu zachodnim, środkowym i wschodnim) i w warmińsko-mazurskim (Żuławy i Zalew Wiślany),
  • 1 ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru w strefie brzegowej (cześć wschodnia Bałtyku).