Redukcja strat wywołanych katastrofami, współpraca międzynarodowa w tym zakresie oraz aktywna rola samorządów we wdrażaniu założeń programu – to główne tematy omawiane podczas dzisiejszej konferencji, zorganizowanej przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.
– Priorytetem programu z Sendai jest zrozumienie ryzyka związanego z występowaniem różnego rodzaju katastrof naturalnych – powiedział, otwierając konferencję, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.
Według Beaty Janowczyk – szefa Wydziału Oceny Ryzyka i Planowania Cywilnego RCB – podstawowymi celami programu są: redukcja liczby ofiar oraz ludzi dotkniętych katastrofami, a także ograniczenie szkód, jakie mogę powodować.
Prelegenci spotkania wielokrotnie podkreślali międzynarodowy charakter programu.
Zastępca Dyrektora RCB Krzysztof Malesa, stwierdził, że: członkostwo Polski w organizacjach i inicjatywach międzynarodowych jest gwarancją naszego bezpieczeństwa i stanowi swego rodzaju polisę na przyszłość.
Natomiast Łukasz Różycki – I Sekretarz Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze ONZ w Genewie – zwrócił uwagę, że Polska może wnieść znaczny wkład w dziedzinie wdrażania programu ograniczania ryzyka katastrof, choćby przez dzielenie się doświadczeniem z krajami Europy Wschodniej, takimi, jak np. Ukraina.
Uczestnicy konferencji zgodnie twierdzili, że aby skutecznie ograniczać ryzyko występowania katastrof, niezbędne jest zaangażowanie samorządów.
– kluczem do sukcesu są działania na szczeblu lokalnym oraz właściwa edukacja społeczeństw – stwierdziła Dorota Rucińska – Zastępca Dyrektora Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Ramowy Program Działań z Sendai na lata 2015-2030 w sprawie ograniczenia ryzyka katastrof został przyjęty w trakcie 3. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Redukcji Ryzyka Katastrof (Third UN World Conference on Disaster Risk Reduction) w Sendai w Japonii 18 marca 2015 r. Dokument jest odpowiedzią na wzrastającą na świecie liczbę ofiar klęsk żywiołowych i katastrof oraz znaczne straty ekonomiczne przez nie powodowane.
Od września 2018, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pełni funkcję punktu kontaktowego ONZ w sprawie wdrażania tego programu na stronę Polską.