Planowanie cywilne w Polsce – stan obecny oraz wyzwania na przyszłość to temat konferencji, która odbyła się w środę, 17 września 2014 r. w Warszawie. Jej zasadniczym celem było zwrócenie uwagi na rolę i wagę planowania cywilnego w sprawnym zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi. Organizatorem i gospodarzem konferencji było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk naukowych, administracji publicznej oraz sektora prywatnego.

W ramach dyskusji zastanawiano się czy planowanie cywilne zdefiniowane w ustawie o zarządzaniu kryzysowym odpowiada współczesnym zagrożeniom.

Podsumowano również dotychczasowe doświadczenia wynikające z prac nad Raportem o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego oraz nad planami zarządzania kryzysowego. Poszukiwano m.in. odpowiedzi na pytania dotyczące ich przydatności, kompatybilności z wnioskami z Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, a także ich spójności z innymi planami.

W panelu dyskusyjnym poświęconym systemowi ochrony infrastruktury krytycznej przedstawiono jego znaczenie dla bezpieczeństwa kraju oraz relację do systemu ochrony ludności. Eksperci wyrazili opinie i pomysły dotyczące integracji procesów planistycznych w obu obszarach oraz przedstawili stanowiska wskazujące na współodpowiedzialność sektora prywatnego i administracji publicznej w ochronie społeczeństwa. Dyskutowano także na temat tego, jak Mechanizm Ochrony Ludności wdrażany w Unii Europejskiej zmieni krajowe planowanie cywilne oraz czy krajowe dokumenty planistyczne są zbieżne z wymogami Mechanizmu.

Janusz Skulich, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wyraził przekonanie, że konferencja przyczyni się do zidentyfikowania problemów w systemie planowania.

W skład komitetu naukowego konferencji weszli: dr inż. Witold Skomra (przewodniczący), dr Piotr Bogdalski, dr Krzysztof Łojek, dr Jarosław Truchan, dr Michał Stępiński, dr Krzysztof Malesa, dr Grzegorz Abgarowicz oraz Anna Zubrzycka.

Równolegle z konferencją, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zorganizowało szkolenie z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej, dotyczące tematyki zabezpieczenia biometrycznego. Jego celem było uświadomienie uczestnikom zagrożenia związanego z brakiem lub nieumiejętnością weryfikacji tożsamości osób, zaprezentowanie możliwości biometrii oraz wymogów prawnych związanych z jej zastosowaniem. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele operatorów infrastruktury krytycznej oraz współpracujący z nimi, w ramach ochrony IK, przedstawiciele administracji. Wykładowcami byli eksperci-pracownicy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawiciele administracji, świata nauki oraz praktycy.

Materiały do pobrania