Dwudniowe ćwiczenie zgrywające podmioty systemu zarządzania kryzysowego przed rozgrywkami UEFA EURO 2012 – LIBERO II, zakończyło się dziś, 9 maja 2012 r.
Jego organizatorem było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Spółką PL. 2012.
Ćwiczenie było prowadzone w trybie ciągłym – łącznie 30 godzin.
Celem LIBERO II było sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego, wynikających z planów zarządzania kryzysowego oraz działań poszczególnych instytucji przewidzianych w Krajowym Planie koordynacji i współdziałania organów, inspekcji, służb administracji publicznej oraz tymczasowych struktur koordynacyjno – zarządczych podczas Finałowego Turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce.
Uczestnicy ćwiczenia musieli stawić czoła zagrożeniom przedstawionym w siedmiu scenariuszach.
W województwie wielkopolskim scenariusz ćwiczenia przewidywał karambol na autostradzie A2 z udziałem 34 samochodów i 12 ciężarówek. Siedem osób zginęło, 43 osoby zostały ranne. Droga została zablokowana w obu kierunkach.
W Gdańsku ćwiczący musieli poradzić sobie z usuwaniem skutków gwałtownej burzy, która przeszła nad miastem. Spowodowała ona poważne szkody m.in. w strefie kibica. W strefie wybuchła panika, duża liczba osób została poszkodowana.
W województwie lubelskim, scenariusz przewidywał m.in. wykolejenie się pociągu towarowego, w skład którego wchodziły m.in. cysterny przewożące amoniak. Po wypadku ruch na przejściu granicznym został wstrzymany w obu kierunkach.
Na terenie Wrocławia, zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, doszło do awarii energetycznej. Nie działała sygnalizacja świetlna na największych skrzyżowaniach w mieście. W związku z tym, aby uniknąć lub zminimalizować korki i ewentualne kolizje, policja skierowała patrole do kierowania ruchem na skrzyżowaniach. Również czasowo, w związku z brakiem prądu, nie kursowały pociągi. Doszło tam także do awarii ciepłowniczej, która unieruchomiła autokar z piłkarzami greckiej drużyny.
W czasie ćwiczenia uczestnicy musieli poradzić sobie także z sytuacją, jaka miała miejsce w pobliżu przejścia granicznego w Medyce (województwo podkarpackie). Doszło tam do zderzenia cysterny i polskiego TIR-a. Wybuchł pożar, w wyniku którego śmierć poniosły dwie osoby a 14 zostało rannych.
W Warszawie natomiast scenariusz przewidywał m.in. poważny wypadek w tunelu na Wisłostradzie. Ciężarówka przewożąca łatwopalną ciecz uderzyła w autobus miejski, a następnie wybuchła. W zdarzeniu zginęło 30 osób, 150 zostało rannych, w tym 45 ciężko. Ponadto, służby musiały poradzić sobie z zamieszkami wywołanymi przez kibiców.
Również Kraków, zgodnie ze scenariuszem, zmagał się ze skutkami gwałtownej burzy, która wyrządziła szkody w strefie kibica. Doszło tam do przepychanek i bójek pomiędzy kibicami. Interweniowała policja, zatrzymano 30 osób różnej narodowości. Konieczna była także zmiana miejsca zamieszkania reprezentacji piłkarskiej Anglii. Było to niezbędne po wybuchu gazu do jakiego doszło w przylegającym do hotelu klubie i w konsekwencji naruszenia konstrukcji ściany hotelu.
W ćwiczeniu uczestniczyły m.in. urzędy centralne – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki, służby – Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, a także administracja i służby z siedmiu województw – dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego. W ćwiczeniu wzięły także udział struktury i sztaby, utworzone na potrzeby Euro 2012 – Krajowy Sztab Operacyjny i wojewódzko-miejskie sztaby operacyjne, powołane w miastach – gospodarzach Turnieju.
Ćwiczenie miało charakter aplikacyjny, wszyscy uczestnicy ćwiczyli na swoich stanowiskach pracy.