Niska temperatura, marznące opady deszczu i gołoledź – taka aura towarzyszyć będzie mieszkańcom niemal całego kraju podczas zbliżającego się weekendu (23-24 stycznia). Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed możliwością wystąpienia silnych mrozów w centralnej i południowo-wschodniej Polsce. Lokalnie temperatura może spaść do -17°C, a w rejonach podgórskich nawet do -20°C. Od listopada już ponad 80 osób zmarło w wyniku wychłodzenia organizmu, dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o konieczności dostosowania ubioru do warunków panujących na zewnątrz.

Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, starsze, chore oraz mieszkające samotnie. Na stronach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa opublikowane zostało zestawienie linków do stron internetowych poszczególnych urzędów wojewódzkich z pełną listą placówek świadczących pomoc. Pamiętajmy, że aby pomóc wystarczy zadzwonić na jeden z numerów alarmowych 112 lub 997. Jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Na najbliższe dni IMGW prognozuje również marznące opady deszczu. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków. Szczególnie w nocy oraz we wczesnych godzinach porannych drogi mogą być oblodzone, a lokalnie może występować na nich gołoledź.

RCB_zagrozenia_zimowe3