Silny wiatr  prawie w całym kraju oraz intensywne opady śniegu w górach, wg prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej czekają nas w ciągu kolejnej doby. IMGW wydał ostrzeżenia 2.  stopnia dla Podkarpacia, Małopolski i Śląska  – dla regionów górskich oraz 1. stopnia dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego, w związku z intensywnymi opadami śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w wymienionych regionach może osiągnąć wartość od 15 do 25 cm. Oprócz tego prognozowany jest silny wiatr w niemal całym kraju – ostrzeżenia 1. stopnia.

Wg prognoz IMGW czekają nas trudne warunki pogodowe. Dlatego warto już teraz odpowiednio się przygotować. Jeżeli zamierzamy podróżować w region, gdzie spodziewane są intensywne opady śniegu zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i przygotujmy się do podróży. Sprawdźmy elementy samochodu m.in. oświetlenie pojazdu, wycieraczki i płyn do spryskiwaczy szyb. Warto oczywiście zmienić opony na przystosowane do jazdy zimą (w Polsce nie jest to obowiązkowe).

Pamiętajmy także, że niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia  mogą stanowić silne porywy wiatru. Dlatego pamiętajmy, by usunąć z parapetów, balkonów czy obejścia przedmioty, które porwane pod wiatr mogą wyrządzić komuś krzywdę. Nie należy również parkować samochodów pod drzewami oraz w pobliży wielkopowierzchniowych reklam czy banerów.

 

RCB_wichury2OK