Co roku, w okresie zimowym służby odnotowują wiele przypadków zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Ubiegłej zimy zamarzło siedemdziesiąt siedem osób. Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o baczne zwracanie uwagi nie tylko na osoby śpiące na przystankach czy nocujące w altankach działkowych w mroźne dni, ale także na naszych najbliższych sąsiadów, zwłaszcza gdy są nimi osoby starsze, schorowane, mieszkające samotnie. Wbrew powszechnie panującej opinii, śmierć z powodu wychłodzenia organizmu nie dotyka tylko osób bezdomnych.

W ramach pomocy osobom bezdomnym w tym najtrudniejszym dla nich czasie, jak co roku województwa przygotowały informację o formach pomocy, z jakiej mogą skorzystać. W urzędach wojewódzkich zostały uruchomione bezpłatne infolinie bądź podane numery telefonów, gdzie potrzebujący lub osoby im pomagające, będą mogły uzyskać informacje. Pamiętajmy jednak, że aby pomóc, nie musimy koniecznie dzwonić pod dedykowane numery. Telefon na numer alarmowy 112 lub na policję 997 czy do straży miejskiej 986 również jest właściwy. Nie bójmy się dzwonić. Nasz telefon może uratować czyjeś życie.

W całej Polsce bezdomni będą mieli do dyspozycji miejsca w schroniskach i noclegowniach. Będą mogli posilić się również w jadłodajniach i punktach żywienia. Urzędy wojewódzkie wykaz placówek umieściły na swoich stronach internetowych.

Poniżej zestawienie linków do stron internetowych poszczególnych urzędów wojewódzkich z pełną listą placówek świadczących pomoc:

Dolnośląski Urząd Wojewódzki

Lubelski Urząd Wojewódzki

Lubuski Urząd Wojewódzki

Łódzki Urząd Wojewódzki

Małopolski Urząd Wojewódzki

Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Opolski Urząd Wojewódzki

Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Podlaski Urząd Wojewódzki

Pomorski Urząd Wojewódzki

Śląski Urząd Wojewódzki

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Warmińsko–Mazurski Urząd Wojewódzki

Kujawsko–Pomorski Urząd Wojewódzki

Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki