Sytuacja związana z zagrożeniem powodziowym oraz stan przygotowania służb i instytucji to główne tematy posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 14 maja 2014 r. pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.
Podczas spotkania uczestnicy omówili bieżącą sytuację oraz planowane działania związane z zagrożeniem powodziowym w kraju.
Premier Donald Tusk podkreślił, że od powodzi w 2010 roku sytuacja poprawiła się – zarówno inwestycje, jak i wykonana praca przyniosły efekty.
– Spotykamy się dziś w 4. rocznicę powodzi z 2010 r. i w podobnych miejscach spodziewamy się ponadstandardowych opadów – podkreślił premier. – Jesteśmy o te 4 lata mądrzejsi, sporo rzeczy zrobiliśmy, wiele się nauczyliśmy – dodał.
Premier zauważył, że niektóre inwestycje nadal trwają – zostały wytypowane miejsca na wałach, które w związku z trwającymi pracami należy wzmocnić – zostali tam wysłani strażacy.
Janusz Skulich, dyrektor RCB, omówił sytuację na zagrożonych powodzią terenach w województwach: świętokrzyskim i podkarpackim, które dziś odwiedził. Podkreślił, że celem wyjazdu było to, aby w tych rejonach, w których sytuacja przed czterema laty była najpoważniejsza, rozpoznać słabe strony systemu ochrony przeciwpowodziowej oraz zastanowić się, co jesteśmy w stanie doraźnie, wykorzystując kilkadziesiąt godzin, które dzielą nas od gwałtownego wezbrania wód, poprawić.
Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił sytuację meteorologiczno – hydrologiczną, z uwzględnieniem prognoz na najbliższe dni. Podkreślił, że prawdopodobieństwo wystąpienia opadów w wysokości 120 mm w czasie 48 godzin wynosi 90%.
Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej omówił aktualny stan rezerw powodziowych w zbiornikach retencyjnych. Powiedział, że odbudowano rezerwę na zbiornikach, aby fala powodziowa zmieściła się w wałach. Podkreślił, że wymagana rezerwa powodziowa w zbiornikach retencyjnych wynosi 590 mln m3 a obecnie jest to 909 mln m3 .
Minister Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski podsumował ustalenia, które zapadły na wczorajszej wideokonferencji z wojewodami. Zapowiedział m. in. dalsze monitorowanie sytuacji oraz dokonanie przeglądu infrastruktury. Poinformował, że w czasie wczorajszej wideokonferencji z wojewodami zwrócił uwagę m.in. na konieczność informowania obywateli o zagrożeniach np. za pomocą mediów lokalnych lub Regionalnego Systemu Ostrzegania– usługi umożliwiającej powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach za pośrednictwem stron internetowych urzędów wojewódzkich oraz naziemnej telewizji cyfrowej. Podkreślił też konieczność raportowania przez wojewodów do RCB na temat aktualnej sytuacji za pomocą Centralnej Aplikacji Raportującej, która umożliwia bieżącą aktualizację i szybsze reagowanie na zagrożenia.
Wojewodowie z zagrożonych terenów, biorący udział w RZZK za pomocą wideokonferencji, omówili sytuację w swoich województwach. Przedstawili potrzeby w związku z zagrożeniem powodzią oraz zapewnili, że są przygotowani na ewentualną powódź, a stan w zbiornikach retencyjnych na ich terenach jest wystarczający.
Komendant Główny PSP przedstawił działania obecnie podejmowane przez służby ratownicze oraz stan przygotowań do powodzi na terenach, na których spodziewane jest zagrożenie.
W posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli m.in. Bartłomiej Sienkiewicz – minister spraw wewnętrznych, Rafał Trzaskowski – minister administracji i cyfryzacji, Maciej Grabowski – minister środowiska, Mieczysław S. Ostojski – dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Witold Sumisławski – prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, komendanci: Policji – nadinsp. Marek Działoszyński i Państwowej Straży Pożarnej – gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej – gen bryg. SG Jacek Bajger oraz Janusz Skulich – sekretarz RZZK, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.