W sobotę pogoda w niemal całym kraju sprzyjać będzie wypoczynkowi.  W niedzielę IMGW prognozuje możliwość wystąpienia burz w przeważającej części kraju. Planując weekendowy wypoczynek, pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa.

Sobotnia aura sprzyjać będzie wypoczynkowi nad wodą. Spędzając czas w pobliżu zbiorników wodnych pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Planując wypoczynek należy pamiętać o tym, by wybierać takie miejsca, gdzie plaże są strzeżone. Jednak nawet wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia nas od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom.

Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. W przypadku wywrotki lub nieoczekiwanego wpadnięcia do wody może on uratować nam życie. Żeglarze powinni na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w miarę możliwości unikać zagrożenia związanego z nagłą zmianą aury. Pamiętajmy, pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć.

W niedzielę możemy spodziewać się burz na terenie niemal całego kraju. Przypominamy, że podczas burz należy unikać przebywania pod drzewami, a także na otwartej przestrzeni i w pobliżu przedmiotów wykonanych z metalu – mogą „przyciągać” pioruny. W czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić. Burzom towarzyszy również silny wiatr dlatego należy usunięć z balkonów i parapetów przedmiotów, które porwane przez wiatr mogłyby stanowić zagrożenie.

RCB_BEZP_burza

BURZA - BĄDŹ BEZPIECZNY Pobierz 633 kB

RCB_BEZP_WODA-POPR

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ Pobierz 287 kB

Poradnik - Jak przygotować się na burzę
Jak przygotować się na burzę Pobierz 391 kB