Pomimo obowiązujących w całym kraju ostrzeżeń dot. intensywnych opadów deszczu Państwowa Straż Pożarna nie odnotowała radykalnie zwiększonej liczby interwencji. Obecnie najsilniej pada na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Front burzowo-deszczowy kieruje się na północny wschód. 

Opady deszczu mają wpływ na poziom wody w rzekach:  o godz. 5.00 stan alarmowy został przekroczony na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Wisły (bez zmian). Stan ostrzegawczy został przekroczony na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (bez zmian) i 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (bez zmian).

W nocy Państwowa Straż Pożarna odnotowała 110 zdarzeń, najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim – 54, mazowieckim – 19 i wielkopolskim – 10. Nie ma osób poszkodowanych.

W woj. opolskim doszło do uszkodzeń sieci energetycznej – obecnie dostaw prądu pozbawionych jest 1763 odbiorców: w Opolu – 258, gm. Dąbrowa – 1183, gm. Komprachcice – 322. Planowane usunięcie awarii do godz. 8.00 dnia dzisiejszego. W woj. lubelskim nocne burze uszkodziły 1 linię, prądu nie ma 227 odbiorców. Trwa lokalizowanie uszkodzenia. W okolicach Zamościa uszkodzonych zostało 12 linii SN, 184 stacje. Ok. 5000 odbiorców pozostaje bez prądu, najwięcej w pow. chełmskim i biłgorajskim.

Prognoza

W dzień zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, w Wielkopolsce i zachodniej części Dolnego Śląska również silnym. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 40 mm, lokalnie w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku do 60 mm. Na krańcach wschodnich kraju możliwe burze z gradem. Temperatura maksymalna od 17°C na północnym zachodzie do 27°C na południowym wschodzie, na Przedgórzu Sudeckim od 14°C do 17°C, na wybrzeżu około 16°C. Wiatr słaby, zmienny, na Śląsku i w Małopolsce zachodni. Na zachodzie kraju wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 85 km/h, z kierunków północnych, na Dolnym Śląsku zachodni. Na Pomorzu wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północny. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 90 km/h, zmienny.