W najbliższy weekend (23-24 stycznia), około 200 polskich lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i diagnostów laboratoryjnych będzie wspierało akcję powszechnych testów na obecność koronawirusa na Słowacji. Koordynację działań związanych z wyjazdem polskich medyków prowadzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Ze względy na trudną sytuację pandemiczną na Słowacji, Polska udzieli wsparcia południowym sąsiadom w przeprowadzeniu testów przesiewowych. Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze:

„Cieszę się, że możemy pomagać naszym przyjaciołom ze Słowacji i z UE. Bo dobro powraca!”.

22 stycznia br. o 14.00 samolot specjalny z lekarzami i personelem medycznym (pielęgniarki, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni,  w tym 66 strażaków) wyląduje w Bratysławie, gdzie zespół zostanie powitany przez premiera Słowacji, Igora Matoviča.

Strona słowacka zgłosiła zapotrzebowanie na wsparcie polskich zespołów w regionach przygranicznych: Spisz, Szarysz, Orawa, Kysuce oraz w stolicy kraju. Polscy medycy zasilą zespoły słowackie i uzupełnią zorganizowane już punkty poboru testów.

Przed wylotem medyków, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, płk Konrad Korpowski podziękował wszystkim wolontariuszom i podkreślił, że:

„międzynarodowa solidarność jest naszym znakiem eksportowym”.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, na polecenie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, koordynuje działania misji polskich medyków.

Kiedy od blisko roku cały świat walczy ze skutkami pandemii Covid-19, Polska nie pozostaje obojętna i zapewnia potrzebne wsparcie swoim zagranicznym partnerom. W ostatnich miesiącach zorganizowała kilkadziesiąt akcji wsparcia pomocowych oraz medycznych. W ramach wsparcia innych państw polscy lekarze i ratownicy uczestniczyli w misjach medycznych we Włoszech, w USA, Słowenii oraz Kirgistanie. Ponadto Polska przekazała znaczące ilości środków medycznych między innymi do Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Jordanii, czy państw Bałkanów Zachodnich. Po grudniowej pomocy w rozwiązaniu „kryzysu transportowego” w Dover (Wielka Brytania) jest to kolejna operacja, w której Polska pokazuje swoją solidarność z państwami Unii Europejskiej i świata.