Kontynuacja prac związanych z polsko-niemieckim projektem Scenariusz Powódź była tematem warsztatów, które, z inicjatywy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim 11 grudnia 2013 roku.
Ze strony niemieckiej uczestniczyli w nich przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Zarządzania Kryzysowego Ochrony Cywilnej (DG KM) w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Niemiec, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Agencji ds. Środowiska, Zdrowia i Ochrony Konsumentów Kraju Związkowego Brandenburgia oraz Federalnego Urzędu ds. Ochrony Ludności. W skład polskiej delegacji weszli przedstawiciele: Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Dolnośląskiego, Lubuskiego i Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Szczecinie oraz Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze.
Projekt Scenariusz Powódź jest ukierunkowany na opracowanie wspólnej analizy ryzyka na potrzeby zarządzania kryzysowego. Warsztaty były kolejnym etapem prac, który zakłada włączenie właściwych podmiotów na poziomach regionalnych w Polsce i Niemczech do projektu. Głównym celem warsztatów było przygotowanie do wyboru metodologii oceny ryzyka na potrzeby zarządzania kryzysowego, która będzie wykorzystana podczas opracowania Scenariusza.
Podczas warsztatów odbyła się także ogólna prezentacja celów, założeń, oczekiwań, etapów Scenariusza Powódź. Delegacje przedstawiły podejście poziomów: centralnych i regionalnych w zakresie metodyki oceny ryzyka na potrzeby zarządzania kryzysowego. Przedstawiciele RZGW w Szczecinie omówili stan prac związanych z modelem zarządzania ryzykiem powodziowym w oparciu o mapy zagrożenia powodziowego.
Uczestnicy wymienili także opinie na temat zaproponowanej przez RCB wspólnej metodyki na potrzeby opracowania wytycznych do budowy Scenariusza. Główną jej przesłanką jest zidentyfikowanie zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań współpracy polsko-niemieckiej podczas sytuacji kryzysowych na przykładzie powodzi. Pozwoli to wskazać narzędzia, które umożliwią oszacowanie ryzyka, a tym samym na określenie sposobów postępowania z nim. W konsekwencji powinno to doprowadzić do opracowania mapy drogowej, która pomoże zwiększyć skuteczności działań transgranicznych.
Na koniec uczestnicy warsztatów podkreślili znaczenie posiadania sprawnego mechanizmu analizy ryzyka oraz wymiany informacji w wymiarze transgranicznym. Prace będą kontynuowali eksperci z właściwych podmiotów na poziomach regionalnych obu krajów.