Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne będą również w czwartek (28 lipca) towarzyszyły mieszkańcom Polski i przybyłym z całego świata na Światowe Dni Młodzieży pielgrzymom. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami dla dziewięciu województw. Wśród nich znajduje się województwo śląskie, gdzie dzisiaj, w Częstochowie odbędzie się msza z udziałem papieża. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prosi wszystkich znajdujących się w rejonie, gdzie mogą wystąpić burze o zachowanie szczególnej ostrożności.

IMGW wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przez burzami i burzami z gradem dla dziewięciu województw: łódzkiego i warmińsko-mazurskiego (ostrzeżenie 1. stopnia) oraz śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego (ostrzeżenie 2. stopnia).

burze28
RCB_BEZP_burza

Należy pamiętać, że burza jest groźnym zjawiskiem atmosferycznym. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prosi wszystkich przebywających w rejonach, gdzie mogą wystąpić burze o zachowanie szczególnej ostrożności. W województwie śląskim, podczas burz IMGW prognozuje opady deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie nawet do 50 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska Instytut określił na 80%.

 

sdm1   
sdm5