Zerwane linie  energetyczne, utrudnienia komunikacyjne oraz uszkodzone budynki i dachy, to potencjalne skutki silnego wiatru, który od piątku, 9 stycznia  wieje nad Polską. By zminimalizować jego skutki należy pamiętać, aby pousuwać lub zabezpieczyć na balkonach, tarasach i w obejściu wszystkie przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie, a parkując samochody wybierać miejsca z dala od drzew.

Do niedzieli prognozuje się występowanie silnego wiatru z porywami do 100 km/h na Pomorzu, 120 km/h w Tatrach oraz 140 km/h w szczytowych partiach Sudetów. Na pozostałym obszarze kraju porywy wiatru nie powinny przekraczać 8o km/h. Najsilniej wiać będzie dzisiejszej i jutrzejszej nocy.

Ponadto, w związku z opadami deszczu oraz prognozowanym wzrostem temperatury powietrza, który będzie powodował topnienie śniegu , stany wody w rzekach będą rosły. Lokalnie, zwłaszcza w zlewniach Nysy Łużyckiej, Bobru Kwisy i Kaczawy, wezbrania mogą być szybkie i przekroczyć stany alarmowe. W pozostałych zlewniach lewostronnych dopływów środkowej Odry, szczególnie w zlewni Nysy Kłodzkiej i Ślęzy, lokalnie mogą wystąpić przekroczenia stanów ostrzegawczych – ostrzeżenie IMGW 3. stopnia (w skali trzystopniowej).

Poradnik: Jak przygotować się na wichury