W nocy (29/30.05) chłodny front atmosferyczny będzie oddziaływał w Karpatach i na Podkarpaciu. Największe opady (do 10 mm) prognozowane są w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.
Jutro (30.05) IMGW prognozuje okresowe opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym (do 10 mm) na obszarze od Sudetów, Śląska Opolskiego, Górnego, przez Małopolskę po Podkarpacie i Lubelszczyznę. Nie są przewidywane gwałtowne zjawiska atmosferyczne, mogące skutkować miejscowymi zagrożeniami lub utrudnieniami.
W związku ze spływem wód z górnych części zlewni w dalszym ciągu przekroczenia stanów alarmowych mogą występować na dopływach środkowej Odry (województwa: opolskie, dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie).

Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze:

alarmowe: na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie o 17 cm na Wieprzu w Krasnystawie) oraz na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (maksymalnie o 27 cm na Bystrzycy Dusznickiej w Szalejowie Dolnym).

ostrzegawcze: na 7 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Ostrzeżenia IMGW:

hydrologiczne trzeciego stopnia w skali trzystopniowej – wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

hydrologiczne drugiego stopnia – wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na terenie województwa śląskiego.

SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH

opolskie – w m. Głuchołazy, Konradów, Sławniowice, Burgrabice, Biskupów i Podlesie podtopionych zostało ok. 140 budynków. Nadal trwa przywracanie przejezdności dróg oraz pompowanie wody z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wydano dziś 18 tys. worków z piaskiem. Uszkodzone zostały odcinki jezdni (13 ulic w m. Głuchołazy) i dróg. Nieprzejezdne drogi – wojewódzka 411: Głuchołazy – Złote Hory, powiatowe: Burgrabice – Sławniowice, Lubotyń – Dzierżysław. Trwa usuwanie zatorów na rz. Mora w m. Burgrabice i Sławniowice. W m. Konradów zabezpieczany jest most drogowy.

lubelskie – silne burze i nawałnice przeszły głównie przez środkową i południową część województwa. Usunięto awarie energetyczne. Z powodu podtopienia w Lublinie ewakuowano 14 mieszkańców budynku przy ul. Janowskiej – zamieszkali tymczasowo u rodzin. Odnotowano 46 interwencji związanych z wypompowaniem wody z zalanych obiektów. Najwięcej w powiatach: lubelskim – 26, puławskim – 8, krasnostawskim – 4. Starosta Krasnostawski zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji na terenie gm. Łopiennik Górny i Krasnystaw. Na terenie powiatu krasnostawskiego uszkodzone zostały: przepusty przy drodze powiatowej w miejscowościach Majdan Krzywski i Krzywe (mieszkańcy pozbawieni dojazdu do drogi powiatowej), droga powiatowa w miejscowości Gliniska, drogi gminne w miejscowościach Olszanka i Olszanka Kolonia oraz droga gminna w miejscowości Krzywe (nurt wody porwał koronę drogi na odcinku około 600 m. niszcząc pobocza, rowy oraz zjazdy do posesji). Ponadto doszło do podtopień i zalań licznych posesji (budynków mieszkalnych i gospodarczych) w miejscowościach Krzywe, Majdan Krzywski, Olszanka, Niemienice, Jaślików i mieście Krasnystaw. Na terenie powiatu świdnickiego – w mieście Świdnik podtopionych zostało kilkadziesiąt ulic, zalana przepompownia ścieków PEGIMEK Świdnik (trwa wypompowywanie wody), w gminie Mełgiew zalane zostay ulice w miejscowościach Jacków i Franciszków, w gminie Trawniki w miejscowości Pełczyn zalane jest 1 gospodarstwo.

wielkopolskie – w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rz. Powa (lewobrzeżny dopływ Warty) dziś o godzinie 14.00 w gminie Stare Miasto (pow. koniński) ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Zalane zostały okoliczne pola, podtopione 3 domy, a także droga powiatowa na długości 70 m w miejscowości Lisiec Wielki. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Poziom wody zaczyna się obniżać. Służby pompują wodę do rowów i zabezpieczają domy przy drodze.

dolnośląskie – sytuacja stabilizuje się. W pow. jeleniogórskim (gm. Piechowice, Szklarska Poręba, Stara Kamienica, Podgórzyn) – trwa usuwanie podtopień piwnic, budynków, udrażnianie systemu kanalizacji i odprowadzania wody oraz udrażnianie dróg.

DZIAŁANIA SŁUŻB

Państwowa Straż Pożarna – Do godziny 17:00 w dniu 29.05.2014 r. przeprowadzono na terenie kraju 750 działań związanych z usuwaniem skutków gwałtownych opadów deszczu. Najwięcej w województwach: wielkopolskie 175, łódzkie 117, lubelskie 119, opolskie 77, dolnośląskie 63, podkarpackie 49, małopolskie 38, świętokrzyskie 22. Było to głównie pompowanie wody z piwnic oraz udrażnianie cieków wodnych.

Policja – W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zaangażowanych było 40 policjantów i 20 łodzi. Ponadto do wsparcia działań na terenie odpowiedzialności Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w dniu 27 maja br. skierowano 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile. W gotowości do działań Policja utrzymuje łącznie 1100 policjantów, w tym 500 policjantów ze Szkoły Policji w Katowicach, 400 policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku oraz 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile.

Siły Zbrojne RP – Wydzielone siły i środki nie były aktywowane i nadal pozostają w 3-godzinnej gotowości.

KZGW – Łączna aktualna pojemność powodziowa na zbiornikach znaczących dla ochrony przeciwpowodziowej wynosi 948,0 mln m3, natomiast średnia aktualna rezerwa powodziowa do wykorzystania wynosi 146% wymaganej rezerwy powodziowej.