11 sierpnia nad przeważającym obszarem kraju przechodził front burzowy. W wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych zginęło 5 osób, a 32 zostały ranne. Najtrudniejsza sytuacja była w województwie pomorskim. To z tego regionu pochodzą wszystkie ofiary śmiertelne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa monitoruje sytuację, jest w stałym kontakcie z wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego (WCZK) i służbami.
Podczas burzy, w wyniku gwałtownych podmuchów wiatru powalone zostały drzewa w lesie w okolicy miejscowości Suszek (powiat chojnicki), gdzie na obozie harcerskim odpoczywało 145 dzieci. Dwoje z nich zginęło przygniecione przez drzewa, a 27 zostało rannych. Obecnie dzieci są już bezpieczne. Są pod opieką psychologa. Ranne zostały przewiezione do szpitali.
Według informacji z WCZK, stan na godz. 11.00, na terenie kraju bez dostaw prądu było około 177,9 tys. odbiorców. Najwięcej w województwie wielkopolskim – 92 tys., kujawsko-pomorskim – 66 tys. i dolnośląskim około 9 tys. W kulminacyjnym momencie bez dostaw energii elektrycznej pozostawało około 480 tys. odbiorców.Służby cały czas pracują nad usuwaniem skutków burz.
W związku z tym, że synoptycy przewidują utrzymanie się burzowej pogody jeszcze dzisiaj w Polsce centralnej i wschodniej zadbajmy, aby ten wakacyjne weekend był bezpieczny. Pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowań podczas tak niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego jakim jest burza.
Więcej w poradniku Jak przygotować się na burzę
Zobacz także infografikę Burza – bądź bezpieczny