11 sierpnia  nad przeważającym obszarem kraju przechodził front burzowy. W wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych zginęło 5 osób, a 32 zostały ranne.  Najtrudniejsza sytuacja była w województwie pomorskim. To z tego regionu pochodzą wszystkie ofiary śmiertelne.  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa monitoruje sytuację, jest w stałym kontakcie z wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego (WCZK) i służbami.

Podczas burzy, w wyniku gwałtownych podmuchów wiatru  powalone zostały drzewa w lesie w okolicy miejscowości Suszek (powiat chojnicki),  gdzie na obozie harcerskim odpoczywało  145 dzieci. Dwoje z nich  zginęło przygniecione przez drzewa, a 27 zostało rannych. Obecnie dzieci są już bezpieczne.  Są pod opieką psychologa. Ranne zostały przewiezione do szpitali.

Według informacji z WCZK, stan na godz. 11.00, na terenie kraju bez dostaw prądu było około 177,9 tys. odbiorców. Najwięcej w województwie wielkopolskim – 92 tys., kujawsko-pomorskim – 66 tys. i dolnośląskim  około 9 tys. W kulminacyjnym momencie bez dostaw energii elektrycznej  pozostawało około 480 tys. odbiorców.Służby cały czas pracują nad usuwaniem skutków burz.

W związku z tym, że synoptycy przewidują utrzymanie się burzowej pogody jeszcze dzisiaj w Polsce centralnej i wschodniej zadbajmy, aby ten wakacyjne weekend był bezpieczny. Pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowań podczas tak niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego jakim jest burza.

Więcej w poradniku Jak przygotować się na burzę

Zobacz także infografikę Burza – bądź bezpieczny