Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odebrali meldunki dotyczące usuwania skutków orkanu Fryderyka, który minionej nocy przemieszczał się nad Polską. W ramach wideokonferencji w spotkaniu uczestniczyli także wojewodowie, którzy zdali relację z sytuacji w terenie.

Dziękuję służbom za podjęcie natychmiastowych interwencji. W sytuacji zagrożenia, życie ludzkie jest najważniejsze – powiedział Mateusz Morawiecki.

Również minister Joachim Brudziński złożył podziękowania dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, druhów OSP, policjantów oraz służb wojewodów, za zaangażowanie i skuteczne niesienie pomocy poszkodowanym.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak podkreślił, że Centrum monitoruje sytuację na bieżąco.

Z danych, jakie otrzymaliśmy, wynika, że wszystkie główne linie kolejowe oraz drogi krajowe są przejezdne, a lotniska funkcjonują bez zakłóceń.  – zaznaczył Marek Kubiak.

Pierwsze raporty z informacjami o skutkach „Fryderyki” do Centrum zaczęły spływać już wczoraj. W kulminacyjnym momencie bez prądu było prawie 55 tys. Dzisiaj rano, dzięki intensywnej pracy energetyków, liczba ta spadła do 30 około tys., a w południe wyniosła już tylko około 13 tys. Prace naprawcze trwają cały czas.

Najbardziej ucierpieli mieszkańcy pięciu województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i śląskiego. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Jedynie dwie osoby, pasażerowie autobusów zostały ranne – w wyniku podmuchów wiatru autokary zjechały z drogi i wpadły do rowu. Ranni zostali hospitalizowani.

Podczas wideokonferencji minister spraw wewnętrznych i administracji zobligował wojewodów do stałego kontaktu z samorządowcami w sprawie pomocy dla poszkodowanych przez orkan „Fryderyka”. Samorządy powinny jak najszybciej oszacować straty i za pośrednictwem wojewodów wystąpić o środki do MSWiA.

W odprawie z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Joachimem Brudzińskim wzięli udział wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji: Paweł Szefernaker i Jarosław Zieliński, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, nadinspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji oraz szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.