Wymiana poglądów oraz prezentacja wyników badań na temat aktualnych problemów i perspektyw rozwoju epidemiologii, doświadczeń zebranych w ostatnich latach w służbach mundurowych oraz ponadsektorowe podejście do zagrożeń i upowszechnianie wyników badań naukowych oraz pozytywnych doświadczeń organów państwowych (wojskowych i cywilnych) w sektorze ochrony epidemiologicznej były wiodącymi tematami konferencji Służby mundurowe w epidemiologii EPIMILITARIS.
Podczas konferencji zapoznano się z historią gier wojennych, możliwościami oceny zagrożeń typu epidemia i pandemia w ujęciu analiz strategicznych z perspektywy państwa, funkcjonowanie systemu GIS w epidemiologii czy przygotowanie portu lotniczego do zdarzenia o charakterze zagrożenia epidemicznego na pokładzie statku powietrznego.
Konferencja była organizowana przez Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP, Zakład Przygotowań Obronnych Państwa i Mobilizacji Instytutu Bezpieczeństwa WBN AON, Zakład Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Stowarzyszenie Ruchu Wspólnot Obronnych. Odbyła się w Mazurskim Centrum Kongresowo-Wypoczynkowym „Zamek Ryn” w Rynie, w dniach 18-20 września br. Patronat honorowy objął Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: dr Grzegorz Abgarowicz – główny specjalista Wydziału Planowania, Florian Naumczyk – główny specjalista Wydziału Szkoleń i Ćwiczeń oraz Marcin Rudnicki – p.o. szefa Wydziału Szkoleń i Ćwiczeń.