Dziś (29.04) pod przewodnictwem szefa RCB gen. Janusza Skulicha, po raz kolejny rozmawiano o możliwościach wysłania pomocy humanitarnej do Nepalu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa koordynuje działania związane z zebraniem i przekazaniem tej pomocy.

W najbliższych dniach do Azji ma wylecieć samolot, którym wrócą ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, którzy teraz uczestniczą w akcji poszukiwawczej. Obecnie organizowana jest pomoc, którą będzie można wysłać z Polski tym samolotem. Potrzeby są ogromne od wody przez lekarstwa, koce, żywność po ubrania  i łóżka polowe.

W dzisiejszym spotkaniu, oprócz kierownictwa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, uczestniczyli między innymi: Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta RP, Gustaw Mikołajczyk Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pieniądze i dary zbierają organizacje pozarządowe: Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i UNICEF Polska. Dziś Prezydent RP Bronisław Komorowski zwrócić się z apelem i z serdeczną prośbą o zaangażowanie i przekazywanie na konta tych organizacji pieniędzy, za które mogłyby być zakupione rzeczy potrzebne dla Nepalczyków.

spotkanie RCB 29.04.15