Warsztaty, które odbyły się 9 i 10 stycznia 2014 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP), to jedno z serii 10 spotkań, zorganizowanych w ramach projektu ARCHIMEDES – Wsparcie dla użytkowników końcowych rozwiązań z sektora bezpieczeństwa.
ARCHIMEDES to 3-letni projekt badawczy Unii Europejskiej finansowany przez Komisję Europejską w ramach 7-go Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego. Jego celem jest stworzenie nowych mechanizmów zwiększających zaangażowanie użytkowników końcowych w proces badań i rozwoju produktów w obszarze bezpieczeństwa. W czasie trwania projektu zorganizowanych zostanie dziesięć interaktywnych obrad okrągłego stołu z udziałem użytkowników i twórców innowacyjnych rozwiązań technicznych przeznaczonych dla sektora zarządzania kryzysowego. Koordynatorem projektu jest European Organisation for Security (EOS) – Belgia, zaś partnerem krajowym Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP).
W warsztatach w SGSP uczestniczyli przedstawicieli administracji rządowej, w tym Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, instytucji naukowo-badawczych, podmiotów gospodarczych zajmujących się technologiami dla bezpieczeństwa z Polski, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Belgii, Danii, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Włoch.
W pierwszym dniu odbyły się prezentacje projektów realizowanych w obszarze bezpieczeństwa: CRISYS, PEARS, TALOS and PROTEUS a także założeń HORYZONT 2020 – największego programu badań i innowacji w historii Unii Europejskiej. W drugiej części dnia uczestnicy wzięli udział grze symulacyjnej związanej z zarządzaniem kryzysowym dla ćwiczebnej sytuacji powodzi w hipotetycznym kraju Bulanda. Symulacja była zaprojektowana, jako interaktywna gra i rozwijała dużą liczbę tematów w ramach realnych ćwiczeń. Sesje symulacyjne były ukierunkowane na fazy: przygotowanie i zapobieganie oraz reagowanie i przywracanie. W drugim dniu warsztatów uczestnicy odwiedzili Centrum Bezpieczeństwa Miasta Stołecznego Warszawy. Na zakończenie, w kontekście planów związanych z programem HORYZONT 2020, uczestnicy podjęli próbę zidentyfikowania potrzeb i braków technologicznych w zakresie zarządzania i ochrony ludności. Dyskutowali m.in. o tym, jakie nowe technologie stworzą obiecujące możliwości dla poprawy zarządzania kryzysowego oraz ochrony ludności. Wymienili również opinie o nowych wyzwaniach, zagrożeniach i ryzykach a także rozwiązaniach ukierunkowanych na usprawnienie koordynacji i zarządzania podczas zdarzeń kryzysowych wymiarze wielosektorowym. Kolejnym tematem dyskusji było poszukiwanej odpowiedzi na pytanie: jakie zdolności są potrzebne, aby osiągnąć lepsze zarządzanie informacjami?
Organizatorzy przygotują projekt raportu z warsztatów, który po uzgodnieniach z uczestnikami będzie przesłany do Komisji Europejskiej.