Przestrzeń powietrzna dla wybranych, zakaz lotów dronami, opóźnienia w ruchu lotniczym. W związku ze szczytem NATO wojsko, policja i kontrolerzy ruchu lotniczego wdrożyli specjalne procedury chroniące niebo nad Warszawą i okolicami. Ograniczenia obowiązywać będą od 7 do 10 lipca. 

samiec przyn?ta kontroli drone z zdalnego Kontrola

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) wprowadziło ograniczenia w ruchu lotniczym dla wielu rodzajów działalności lotniczej, a nawet zakazy lotów w promieniu 100 km od Stadionu Narodowego.

Zakazy dotyczą np. bezzałogowych statków powietrznych „dronów” czy paralotni –

informuje płk Robert Stachurski, Szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kategoryczny zakaz lotów dronów dotyczy wszystkich rodzajów działalności lotniczej, zarówno wykonywanych w celach sportowo rekreacyjnych jak i innych czyli w celach „komercyjnych”. Zakaz lotów „dronów” dotyczy też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej długoterminowe warunki lotów w strefach kontrolowanych lotnisk.

W wyznaczonej strefie zwolnione z zakazu są, między innymi loty o statusie HEAD (najwyższych władz państwa), SAR (lot wykonywany w akcji poszukiwawczo – ratowniczej) i loty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR).

W związku z obsługą szczytu NATO wzmożony będzie również ruch lotniczy, dlatego niektóre rejsy mogą być opóźnione. Zwłaszcza, że trudne mają też być warunki atmosferyczne. Przechodzące przez Polskę w ostatnich tygodniach fronty burzowe utrudniały ruch lotniczy powodując opóźnienia w startach i lądowaniach samolotów. Ograniczenia w związku ze szczytem NATO obowiązywać będą od 7 do 10 lipca.

źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej