Rozpoczynają się ferie zimowe. Jako pierwsi wypoczywać będą uczniowie z województw: mazowieckiego, opolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Ferie potrwają do 25 lutego. Zadbajmy, aby wszystkie dzieci spędziły czas zimowych wakacji bezpiecznie.

Najbardziej popularną formą spędzania ferii jest uprawianie sportów zimowych. W tym roku aura nie stworzyła do tego zbyt wielu okazji. Jednak z ostatnich prognoz pogody wynika, że zima zawita do Polski.

Dzieci uwielbiają zabawy na mrozie i śniegu – ślizgawki, jazda na sankach czy nartach, rzucanie się śnieżkami. Jako dorośli zadbajmy, aby były to zabawy bezpieczne – by odbywały się w miejscach specjalnie do tego przygotowanych. Nie pozwalajmy jeździć dzieciom na łyżwach na stawach czy jeziorach, chyba że są tam miejsca specjalnie przygotowane i mamy powinność, że grubość lodu jest bezpieczna. Gdy widzimy, że się pod kimś załamał się lód, natychmiast wezwijmy pomoc dzwoniąc pod numer 112. Jeżeli mamy taką możliwość starajmy się pomóc, ale nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku osoby zagrożonej. Lód może się załamać. Podczołgajmy się i podajmy przedmiot, którego osoba w wodzie będzie się mogła uchwycić: gałąź, linę, szalik. Kiedy wydostaniemy już poszkodowanego, należy szybko go ogrzać. Przebrać w suche ubranie i podać ciepłe płyny.

Jeżeli dziecko wypoczywa w górach i jeździ na nartach, należy zadbać o bezpieczeństwo zaopatrując je w kask ochronny. Ponadto, warto także zapoznać naszych podopiecznych z kodeksem narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarstwa, opisującym najważniejsze zasady, jakie obowiązują na stokach. Pamiętajmy także o odpowiedniej odzieży. Powinna być dostosowana do temperatury. Często ubieramy dzieci zbyt ciepło, a paradoksalnie, przegrzanie organizmu może doprowadzić do wychłodzenia. Częściami ciała najbardziej narażonymi na odmrożenia są dłonie i stopy – gdy jest zimno organizm ogranicza w nich przepływ krwi, aby „zaoszczędzić” ciepło. Warto mieć ze sobą drugą parę rękawic, gdyby pierwsza została zgubiona lub przemoczona. Nie należy także zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń. Najlepiej przed wyjściem na mróz posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną.

Organizując kuligi (wg synoptyków jest szansa, że śnieg pojawi się w całym kraju w połowie przyszłego tygodnia) pamiętajmy, że nie wolno przywiązywać sanek do samochodu, traktora czy quada. Nie wolno także organizować kuligów na drogach publicznych.

Więcej informacji na temat tego, jak bezpiecznie spędzić wolny czas na zabawach na śniegu oraz jak uniknąć zimowych zagrożeń, można przeczytać w poradnikach RCB:

Bezpieczny wypoczynek zimą, Bezpieczeństwo na lodzie, Jak przygotować się do zimy oraz Podróż zimą samochodem.

Ferie zimowe będą się odbywały w czterech turach. Jako pierwsi (15-28 stycznia) wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, następnie (22 stycznia – 4 lutego) z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W trzeciej turze (29 stycznia – 11 lutego) wypoczywać będą dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Okres zimowych wakacji zamkną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego (12-25 lutego).