Wakacje – beztroskie leniuchowanie, górskie wędrówki, kąpiele w morzu – czekają na nie w równym stopniu dorośli i dzieci.  Jednak to na tych pierwszych spoczywa obowiązek zadbania, aby ten letni wypoczynek był bezpieczny. Dlatego, nim nasze pociechy wyjadą na obozy czy kolonie, porozmawiajmy z nimi o ewentualnych zagrożeniach i sposobach, jak ich uniknąć. Porozmawiajmy także o Alercie RCB – SMS-owym systemie ostrzegania, aby nasi podopieczni wiedzieli jak się zachować, gdy otrzymają informację o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zjawiska pogodowe takie jak burze, opady deszczy czy wiatr, są coraz bardziej gwałtowne i zdarzają się częściej niż kiedyś. Stanowią istotne zagrożenie zwłaszcza wtedy, gdy przebywamy poza domem. Po tragicznych wydarzeniach z 2017 roku, kiedy na letnim obozie, w czasie nawałnicy zginęło dwoje dzieci, powstał SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniach – Alert RCB. Jednak aby był w stu procentach skuteczny, należy zrozumieć  jego istotę i wiedzieć jak się zachować w przypadku zagrożenia.

Alert RCB, to obecnie najskuteczniejszy system ostrzegania o zagrożeniach. Aby go otrzymać nie trzeba instalować żadnych aplikacji, czy mieć telefonów najnowsze generacji. Wystarczy włączony telefon. Musimy mieć jednak świadomość, że może się zdarzyć tak, że Alert RCB do nas nie dotrze. Powody niedostarczenia wiadomości mogą być różne np. chwilowy brak zasięgu, gdy operator tworzy tzw. bazę numerów. Wtedy nasz numer nie zostanie uwzględniony w puli numerów, do których SMS ma zostać wysłany. Dlatego, gdy dostaniemy Alert RCB, poinformujmy naszych najbliższych, sąsiadów o zagrożeniu i koniecznie stosujmy się do zaleceń w nim zawartym.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, w górach, co zrobić, aby wakacje, również zagraniczne, przebiegły bez przykrych niespodzianek – informacje na ten temat można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Są tam także zasady bezpiecznych zachowań, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia:

Bezpiecznych i udanych wakacji!