W dniach 27-29 października 2009 r. odbyło się ćwiczenie „Patrol 09″, którego celem było sprawdzenie działania wybranych elementów Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Sprawdzenie, na ile służby cywilne i wojskowe są przygotowane do współdziałania w warunkach zagrożenia skażeniami lub ich wystąpienia.Podczas ćwiczeń uczestnicy musieli stawić czoła pięciu sytuacjom kryzysowym:
• w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie – Wesoła – wystąpiło podejrzenie epidemii nieznanej choroby;
• w pobliżu krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych w Różanie (droga nr 61) zdarzył się wypadek drogowy ze skażeniem promieniotwórczym terenu i ludzi;
• w porcie Świnoujście (rejon Portu Wojennego Świnoujście) miało miejsce zderzenie statku handlowego z kutrem rybackim – na statku wybuchł pożar i wystąpiło skażenie chemiczne;
• na stacji kolejowej w Brodnicy miał miejsce wyciek substancji ciekłej przewożonej cysterną kolejową; doszło do skażenia chemicznego;
• w warszawskim metrze na stacji Młociny wagony kolejki metra zostały skażone wysokotoksyczną substancją.

„PATROL 09″ był pierwszym krajowym, ćwiczeniem struktur cywilnych i wojska o charakterze wielopoziomowym – obejmowało reagowanie w sytuacjach kryzysowych zarówno na szczeblu lokalnym (gminnym, powiatowym i wojewódzkim), jak i krajowym. Działania miały zasięg ogólnopolski i wzięły w nich udział siły i środki podległe pięciu resortom: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia, środowiska i infrastruktury. Ćwiczyło ponad 1600 osób.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa było jedną z ćwiczących instytucji, w związku z nałożoną na nie ustawowo funkcją krajowego centrum zarządzania kryzysowego.

* * *
Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) stanowi wyspecjalizowany (na potrzeby skażeń chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych i nuklearnych – CBRN) podsystem zintegrowanego systemu zarządzania kryzysowego RP.
W kraju funkcjonują niezależne systemy dedykowane dla skażeń promieniotwórczych chemicznych lub monitorowania sytuacji sanitarno- epidemiologicznej. Jeżeli jednak skażenie lub zagrożenie skażeniami jest wynikiem aktu terrorystycznego lub wymaga uruchomienia wszystkich dostępnych sił i środków, w tym także zasobów będących w dyspozycji Sił Zbrojnych, wówczas aktywowany jest Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA).