20 grudnia 2009 r. na terenie kraju wystąpiły znaczne spadki temperatury i lokalnie niewielkie opady śniegu.
Według danych Komendy Głównej Policji w ciągu minionej doby na terenie całego kraju z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 20 osób:
woj. łódzkie – 2 osoby,
woj. małopolskie – 7 osób,
woj. mazowieckie – 2 osoby,
woj. zachodniopomorskie – 1 osoba,
woj. pomorskie 2 osoby,
woj. kujawsko-pomorskie – 2,
woj. śląskie – 1 osoba,
woj. lubelskie – 2 osoby,
woj. świętokrzyskie – 1 osoba.

Sytuacja na drogach:

Według informacji przekazanej przez Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) 21 grudnia o godz. 6.00 na drogach krajowych pracowało łącznie około 400 jednostek sprzętu odśnieżającego i przeciwko gołoledzi. 1300 jednostek pozostawało w stanie gotowości do użycia w przypadku zaistnienia gwałtownych zmian pogodowych. Ponadto GDDKiA skierowało na terenie całego kraju do pracy 700 pracowników służb drogowych.
21 bm. (stan na godz. 6.00) utrudnienia w postaci błota pośniegowego i śniegu na drogach występują na około ¼ obszaru kraju na terenach województw: lubelskiego, lubuskiego, części warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Sytuacja na kolei:

W dniu 20 grudnia na terenie całej sieci kolejowej do godz. 24.00 wystąpiło 328 przypadków zakłóceń w ruchu pociągów, które związane były z trudnymi warunkami atmosferycznymi (w tym 40 przypadków pęknięć szyn, 44 utrudnienia w przekładaniu rozjazdów, 62 awarie lokomotyw lub elektrycznych zespołów trakcyjnych, 41 defektów wagonów). Na podstawowych ciągach komunikacyjnych nie zanotowano przerw w ruchu pociągów. Na całej sieci do prac związanych z odśnieżaniem zatrudniono 1145 pracowników PKP PLK S.A. Nie zachodziła konieczność użycia ciężkiego sprzętu do odśnieżania. Powyższe czynniki były w dużej mierze przyczyną opóźnień pociągów:
– pociągi kwalifikowane (EC i EX) – na 64 uruchomione pociągi z opóźnieniem powyżej 5 minut przybyło 50 pociągów,
– pociągi międzywojewódzkie – na 237 uruchomione pociągi z opóźnieniem powyżej 5 minut przybyło 94,
– pociągi regionalne – na 2011 uruchomione pociągi z opóźnieniem powyżej 5 minut przybyło 509.

Działania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w dniu 14 grudnia br. wystąpiło do wszystkich Dyrektorów Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich z prośbą o dokonanie przeglądu i weryfikacji istniejących planów i procedur w zakresie reagowania na wypadek wystąpienia problemów związanych z niskimi temperaturami i gwałtownymi opadami śniegu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa we współdziałaniu w szczególności z WCZK, KGP, KGPSP, GDDKiA, CZK PKP, IMiGW oraz innymi podmiotami na bieżąco monitoruje sytuację na terenie całego kraju.

RCB zwróciło uwagę na konieczność szerokiego informowania o możliwościach noclegowych dla osób bezdomnych oraz możliwościach uzyskania innych form wsparcia (m.in. w postaci ciepłych posiłków, odzieży, możliwości skorzystania z pomocy społecznej). W związku z tym zwróciło się z prośbą do Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z prośbą o informowanie w tym zakresie. RCB sugeruje ponadto zwrócenie szczególnej uwagi na rolę wzajemnej pomocy obywateli – w szczególności informowania służb porządkowych o zauważonych zagrożeniach (osobach leżących na mrozie, będących pod wpływem alkoholu, zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze) oraz poprosiło o rozważenie możliwości stworzenia linii informacyjnych dotyczących problemów i zagrożeń zimowych.

Orientacyjna prognoza pogody na 21-22 grudnia 2009 r. (dane z IMGW)

Przewiduje się okresowe opady śniegu przechodzące w południowo-zachodniej części kraju w opady deszczu ze śniegiem lub w opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od -3°C na Mazurach do +1°C w centrum i +4°C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, powodujący miejscami zamiecie i zawieje śnieżne. W górach wiatr halny, w porywach dochodzący do 130 km/h. Temperatura w nocy minimalna od -13°C na Mazurach do -10°C w centrum i -6°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, w górach wiatr halny powodujący zamiecie i zawieje śnieżne. W partiach szczytowych porywy wiatru do 110 km/h.