W dniu 21 grudnia 2009 roku na terenie kraju utrzymywały się niskie temperatury oraz lokalnie niewielkie opady śniegu.
Według danych Komendy Głównej Policji w ciągu minionej doby na terenie całego kraju z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 10 osób:
woj. dolnośląskie – 1 osoba,
woj. lubelskie – 2 osoby,
woj. łódzkie – 1 osoba,
woj. mazowieckie – 1 osoba,
woj. pomorskie – 1 osoba,
woj. śląskie – 2 osoby,
woj. świętokrzyskie – 1 osoba,
woj. kujawsko-pomorskie – 1 osoba.
Sytuacja na drogach:
Według informacji przekazanej przez dyżurnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, 22 grudnia o godz. 6.00 na drogach krajowych kraju pracowało łącznie około 450 jednostek odśnieżających. Około 2000 jednostek pozostawało w stanie gotowości do użycia w przypadku zaistnienia gwałtownych zmian pogodowych. Ponadto GDDKiA, na terenie całego kraju, skierowała do pracy 650 pracowników służb drogowych.
22 bm. (stan na godz. 6.00) – na drogach na terenie kraju zalega błoto pośniegowe, lokalnie drogi mogą być śliski.
Sytuacja na kolei:
W dniu 21 grudnia do godz. 24.00, na obszarze całej sieci kolejowej wystąpiły 32 zdarzenia spowodowane panującymi warunkami atmosferycznymi. Odnotowano łącznie 6776 usterek w rozjazdach, co spowodowało opóźnienia 49 pociągów pasażerskich. Zanotowano także 75 przypadków pęknięć szyn, w wyniku czego pociągi pasażerskich były opóźnione łącznie na 1331 minut.
Do prac związanych z odśnieżaniem sieci kolejowej zaangażowano 1229 pracowników w ciągu dnia i 869 w porze nocnej. Nie zachodziła konieczność użycia ciężkiego sprzętu do odśnieżania.
Orientacyjna prognoza pogody na 22-23 grudnia 2009 r. (dane z IMGW):
Przewiduje się, że 22 grudnia br. wystąpią okresami opady śniegu, przechodzące stopniowo od zachodu kraju w opady deszczu ze śniegiem lub w opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od -2 i -1°C na wschodzie kraju, 0 i +1°C
w Centrum, do +4°C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Na szczytach Karkonoszy wzrost temperatury do +2 °C, w Tatrach do -2°C. Wiatr umiarkowany, dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, powodujący miejscami, głównie w górach i na wschodzie kraju, zamiecie i zawieje śnieżne. W górach wiatr halny, w porywach 90-120 km/h.
W nocy na Warmii i Suwalszczyźnie mogą wystąpić okresami opady śniegu z deszczem, – w górach śniegu. Na południowym wschodzie i w centrum kraju przejściowo opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -2°C na Suwalszczyźnie, -1 i 0°C w centrum kraju, do +2°C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pogórzu i na Lubelszczyźnie dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, południowy. W górach nadal wiatr halny, w porywach 70-90 km/h. Na szczytach gór zawieje i zamiecie śnieżne.
23 grudnia br. okresami opady, na zachodzie i północy kraju śniegu i śniegu z deszczem, miejscami silniejsze, w głębi kraju również opady marznącego deszczu. Na wschodzie i południu opady, głównie deszczu. Temperatura maksymalna od 0 do +1°C na północy i północnym-zachodzie, +2°C w centrum kraju, do +6°C na Podkarpaciu. Wiatr południowy, od zachodu kraju skręcający na północno-zachodni, słaby i umiarkowany. Na wschodzie i pogórzu wiatr dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h. W Tatrach wiatr halny, w porywach do 100 km/h.