W dniu 22 grudnia 2009 roku na terenie kraju utrzymywały się lokalnie niskie temperatury, niewielkie opady marznącego deszczu. Według danych Komendy Głównej Policji w ciągu minionej doby na terenie całego kraju z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 6 osób: woj. śląskie (2 osoby), woj. mazowieckie (2 osoby), woj. warmińsko – mazurskie (1 osoba) i woj. świętokrzyskie (1 osoba).

Sytuacja na drogach:

Według informacji GDDKiA 23 bm. o godz. 6.00 na drogach krajowych kraju pracowały łącznie około 342 jednostki odśnieżające. Około 2000 jednostek pozostawało w stanie gotowości do użycia w przypadku zaistnienia gwałtownych zmian pogodowych. Ponadto GDDKiA skierowała do pracy na terenie całego kraju do pracy 638 pracowników służb drogowych.

23 bm. (stan na godz. 6.00) na terenie kraju występowały utrudnienia w postaci błota pośniegowego, lokalnie drogi mogą być śliskie

Sytuacja na kolei:

W dniu 22 grudnia na terenie całej sieci kolejowej do godz. 24.00 wystąpiło 259 przypadków zakłóceń w ruchu pociągów spowodowane kradzieżą i dewastacją sieci trakcyjnej i awariami. Spowodowało to opóźnienia 982 pociągów pasażerskich z 4277 uruchomionych, (łącznie na 23109 minut).

Na całej sieci do prac związanych z odśnieżaniem zatrudnionych było 936 pracowników. Nie zachodziła konieczność użycia ciężkiego sprzętu do odśnieżania.

Orientacyjna prognoza pogody na 23 grudnia 2009 roku (dane z IMGW).

23 grudnia br. na północy, zachodzie i w centrum Polski okresami opady śniegu i śniegu z deszczem, chwilami intensywne. Na północnym-wschodzie możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na pozostałym obszarze opady deszczu, przechodzące wieczorem w opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0 °C na Pomorzu i Kujawach, 2°C w centrum, do 5 °C na południowym wschodzie. Na północnym-wschodzie i początkowo w Karpatach wiatr dość silny i porywisty, na północnym-wschodzie w porywach do 50 km/h, a w Karpatach 70-90 km/h. W Tatrach wiatr halny, w porywach do 100 km/h, w godzinach popołudniowych słabnący i skręcający na zachodni

Orientacyjna prognoza pogody na 24-28 grudnia 2009 roku (dane z IMGW).

Przelotne opady deszczu i śniegu. Temp. min. od -3 do 0°C, maks. od -1 na Mazurach do 4°C na południu. 25 grudnia br., okresami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temp. min. od -2 na Mazurach do 4°C na południu, maks. od 3 na Pomorzu do 8°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowy, w Karpatach okresami wiatr halny.