W dniu 11 stycznia 2010 r. na terenie całego kraju utrzymują się niskie temperatury oraz opady marznącego deszczu i śniegu.Według danych Komendy Głównej Policji w dniach 8 – 10 stycznia w Polsce z powodu wychłodzenia organizmu zmarło łącznie 11 osób: woj. mazowieckie – 3 osoby, woj. warmińsko – mazurskie – 4 osoby, woj. podlaskie – 2 osoby, woj. małopolskie – 1 osoba, woj. lubuskie – 1 osoba.
W związku z warunkami atmosferycznymi wystąpiły utrudnienia w funkcjonowaniu infrastruktury energetycznej, kolejowej oraz w komunikacji drogowej.
Sytuacja na drogach
Według komunikatu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z dn. 11 stycznia br., wszystkie drogi krajowe są przejezdne. W woj. lubelskim i łódzkim większość nawierzchni dróg jest czarna, w woj. małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim wszystkie nawierzchnie są czarne. Na pozostałym obszarze występują utrudnienia w postaci błota pośniegowego i lokalnie zajeżdżonego śniegu na większości dróg krajowych z tym, że na terenie woj. zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego na wszystkich drogach krajowych.
Sytuacja na kolei
Z informacji uzyskanych przez RCB z Centrum Zarządzania PKP wynika, że 11 stycznia br. z powodu oblodzenia trakcji pociągi magistralą kolejową Kraków-Warszawa kursują trasami zastępczymi – z Krakowa do Warszawy trasą przez Kielce, natomiast z Warszawy do Krakowa jeżdżą objazdem przez Katowice i Zawiercie. Awarie sieci trakcyjnej spowodowanie głównie oblodzeniem trakcji i poważnie utrudniają też kursowanie pociągów na trasach: Częstochowa – Opole, Częstochowa – Kielce – Radom, Częstochowa – Katowice, Kraków – Kielce – Radom – Warszawa, Poznań – Ostrów Wielkopolski – Katowice. Pociągi na tych trasach są kierowane objazdami oraz holowane przez lokomotywy spalinowe.
Ze względu na oblodzenie sieci i torów od godz. 6.00 występują utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Kraków – Tunel. Pociągi holowane są 6 lokomotywami spalinowymi, w związku z czym występują opóźnienia.
Sytuacja energetyczna
Na skutek awarii stacji transformatorowych, a także linii średniego i wysokiego napięcia najpoważniejsze utrudnienia w dostawach energii elektrycznej występują w województwach: śląskim – bez energii elektrycznej pozostaje 61 tys. odbiorców; opolskim – bez energii elektrycznej pozostaje około 17,5 tys. mieszkańców; lubelskim – bez energii elektrycznej pozostaje około 3 tys. odbiorców; świętokrzyskim – bez energii elektrycznej pozostaje około 5 tys. mieszkańców; małopolskim – bez energii elektrycznej pozostaje około 6 tys. mieszkańców. We wszystkich województwach nad usunięciem awarii pracują służby energetyczne.
Ostrzeżenia IMGW
11 stycznia br. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 7 ostrzeżeń meteorologicznych dotyczących możliwości wystąpienia marznących opadów na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego
i świętokrzyskiego i pomorskiego oraz 3 ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące przekroczenia stanów rzek na terenie województwa mazowieckiego (Wisła i zlewnia Bugu) i łódzkiego.
Orientacyjna prognoza pogody IMGW
11 stycznia br. w nocy zachmurzenie duże z lokalnymi przejaśnieniami. W górach okresami przejaśnienia i rozpogodzenia. Miejscami, zwłaszcza na północy i wschodzie Polski opady śniegu. W części południowej możliwe opady marznącej mżawki powodującej gołoledź oraz mgły osadzające szadź. Temperatura minimalna od -15 °C lokalnie w kotlinach sudeckich do -7 i -4°C na przeważającym obszarze kraju, cieplej na południowym wschodzie kraju oraz nad morzem, od -3 do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, a na południu kraju przeważnie słaby zmienny.
12 stycznia br. w ciągu dnia zachmurzenie duże, a na krańcach północnych kraju możliwe przejaśnienia. W górach rozpogodzenia. Miejscami opady śniegu, a części południowej kraju możliwe również opady marznącej mżawki powodującej gołoledź. Temperatura maksymalna od -7 °C lokalnie w kotlinach Sudeckich do -4 i -2°C na pozostałym obszarze, cieplej na wybrzeżu około -1 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni, na południowym zachodzie kraju początkowo z kierunków zachodnich.
12 stycznia w nocy w północno-wschodniej części kraju przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze pochmurno z lokalnymi przejaśnieniami i okresami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -14 i -12 °C na północnym wschodzie (od wschodniej części Pomorza po Mazury), do -6 i -4°C na zachodzie i południu kraju, cieplej na zachodnim wybrzeżu, -3 °C. Wiatr słaby północno-wschodni i wschodni.