W nocy z 12. na 13. kwietnia 2009 r. doszło do pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie). Śmierć poniosło 21 osób, a 21 zostało rannych. Prezydent RP Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową.
Zgłoszenie o pożarze budynku socjalnego, w którym zameldowanych było 77 osób, Państwowa Straż Pożarna w Kamieniu Pomorskim przyjęła o godz. 0.40 w poniedziałek 13. kwietnia. Pierwsza jednostka Państwowej Straży Pożarnej dotarła na miejsce zdarzenia po czterech minutach od otrzymania zgłoszenia. W sumie w akcji ratunkowej brało udział 14 zastępów straży pożarnej (95 strażaków, w tym 60 ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej), 52 funkcjonariuszy Policji oraz 11 karetek.
Ze względu na bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia, który objął cały trzykondygnacyjny budynek, akcja ratownicza  była bardzo trudna, niektórzy mieszkańcy ratowali się wyskakując przez okna. Rannych z poparzeniami i urazami ortopedycznymi transportowano do szpitali w Kamieniu Pomorskim, Szczecinie i Gryficach. Na miejscu akcji działania prowadziła grupa psychologów – z PSP, Policji i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ze Szczecina.
Szczegóły akcji ratowniczej bada specjalna komisja ekspertów. Wstępny raport z opisem akcji ratunkowej w czasie pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim zostanie przedstawiony w czwartek.